Badacze działali na terenie zachodniej Anatolii, czyli krainy wchodzącej w skład dzisiejszej Turcji. Wykopaliska trwają tam od 2004 roku, odsłaniając kolejne tajemnice skryte w ruinach osady, która swego czasu pełniła niezwykle istotną funkcję. Stanowiła bowiem ośrodek handlowy prężnie działający w okresie hellenistycznym. Ze zgromadzonych do tej pory dowodów wynika, jakoby pierwsze ślady osadnictwa na tym obszarze sięgały okolic 700 roku p.n.e.
Czytaj też: Legendarny biskup w XI wieku przybył do Polski. Wykopaliska zdradzają nowe informacje na jego temat
Właśnie wtedy Eolowie postanowili stworzyć miasto, którego centralnym punktem była agora. Takim mianem w czasach starożytnych określało się place służące za miejsca spotkań mieszkańców. Rynek stanowił kluczowy element życia społecznego, politycznego i religijnego ówczesnych osad. W toku prowadzonych wykopalisk ich uczestnicy dotarli do pozostałości agory liczących około 2200 lat.
Za najnowszymi ustaleniami w tej sprawie stoją przedstawiciele Manisa Celal Bayar Üniversitesi. Agora, a w zasadzie to, co po niej pozostało, znajduje się naprzeciwko budynku parlamentu. Na kolumnach otaczających plac wciąż da się dostrzec wizerunki byków oraz napisy poświęcone jednemu z czczonych wtedy bóstw, czyli Apollowi. Ten miał słynąć z wyjątkowej urody i pełnił liczne funkcje, odpowiadając między innymi za życie i śmierć, wróżby, porządek czy łucznictwo.
Archeolodzy z Turcji działali na terenie ruin miasta Ajgaj. W toku wykopalisk natknęli się na pozostałości agory, czyli centralnego placu
Na czele wykopalisk stanął Yusuf Sezgin, który wyjaśnia, że znaleziona agora była obszarem skupiającym wszystkie budynki użyteczności publicznej. Ludzie spędzali tam wiele czasu, a wokół znajdują się liczne kolumny. Poza zgłębianiem tajemnic całego stanowiska archeolodzy skupiają się też na działaniach poświęconych renowacji i konserwacji odkrytych struktur. Te mają około 2200 lat, a szczególnie intrygujące wydają się wspomniane płaskorzeźby byków.
Czytaj też: Znaleźli pieczęć, która ma 4000 lat. Okoliczne miasto spłonęło wkrótce po jej powstaniu
Zdaniem badaczy wizerunki tych zwierząt miały symboliczne znaczenie. Podobne obiekty znaleziono w kilku innych miejscach na terenie Turcji. Wydaje się, że byki miały w jakiś sposób odnosić się do czczonych bóstw. Być może umieszczono je w formie ofiary, na przykład wkrótce po założeniu miasta bądź w związku z jakimś dużym konfliktem. Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat na miejscu znaleziono tysiące artefaktów tworzących coraz bardziej szczegółowy obraz Ajgaj. Poza tym działania archeologów pozwalają na ochronę cennego dziedzictwa kulturowego.