Rozległa równina w “sercu” Plutona

Najnowsze zdjęcia zrobione przez kosmiczną sondę Nowe Horyzonty ujawniają rozległą, olbrzymią równinę w “sercu” karłowatej planety.

Najnowsze dane NASA przesłane przez sondę New Horizons odkrywają kolejne informacje na temat odległego Plutona. Teraz już wiadomo, że obserwowany, jaśniejszy obszar, który http://www.focus.pl/kosmos/pluton-z-sercem-sa-kolejne-zdjecia-z-sondy-new-horizons-12693 to gładka, rozległa równina, której wiek z pewnością nie przekracza 100 mln lat. Zdaniem badaczy z NASA ten rejon planety może być wciąż aktywny geologicznie. Obszar równinny nazwano Regionem Tombaugha, na cześć Clyde’a Tombaugha, który odkrył Plutona w 1930 roku.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ PLUTONA

Poza obszarem “serca”, także w centrum planety znajduje się z kolei lodowy obszar, który naukowcy roboczo nazwali “Równin Sputnika”. Ma on nieregularną powierzchnię złożoną z ok. 20-kilometrowych segmentów poprzecinanych płytkimi rowami.

– Teren planety jest na razie trudny do zrozumienia. Odkrycie rozległej i młodej geologicznie powierzchni na Plutonie przekracza wszelkie nasze oczekiwania, jakie zdążyły narosnąć w oczekiwaniu na przelot w pobliżu Plutona – mówi Jeff Moore, lider zespołu Geologii, Geofizyki i Obrazowania w New Horizons.

Amerykańska sonda New Horizons 14 lipca przeleciała w pobliżu Plutona. W tym czasie zrobiła zdjęcia i zebrała dane do analizy m.in. ciśnienia i atmosfery tej karłowatej planety.

 Czytaj więcej: http://ww.focus.pl/kosmos/historyczne-spotkanie-new-horizons-z-plutonem-12727