Octavis to opracowany przez Rubin Central Design Bureau projekt stacji podwodnej do obsługi autonomicznych bezzałogowych pojazdów podwodnych (AUV). Niezależni eksperci twierdzą, że takie podejście do działań wojennych może całkowicie zmienić przebieg wielu misji, co opisała rosyjska agencja TASS.
Czytaj też: Rosjanie testują nowy okręt podwodny. Może narobić sporo zamieszania
Rzecznik Rubin Central Design Bureau powiedział dla TASS:
Pojazd dokujący do Octavis będzie mógł ładować baterię lub czekać na nowe zadania. Stacja jest w stanie analizować stan techniczny AUV i jego oprogramowanie. Dzięki Octavis co najmniej jeden pojazd będzie zawsze gotowy do działania. W zależności od warunków hydrograficznych i zadań pojazdów podwodnych, stacja będzie obsługiwać do trzech robotów.
Stacja podwodna jak z filmów o Jamesie Bondzie
Stacja podwodna Octavis będzie pełnić szereg funkcji, które obiecują zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa misji AUV. Jednym z głównych zadań ma być możliwość ładowania akumulatorów AUV lub zapewnienie im bezpiecznego schronienia na czas przydziału kolejnych misji. Stacja zaoferuje także zaawansowaną diagnostykę, więc potencjalne naprawy pływających dronów będą odbywać się z dala od portu.
Czytaj też: Rosjanie zwodowali potężny okręt. To dwunasta i ostatnia korweta Bujan-M
Rosjanie twierdzą, że Octavis będzie pełnić także rolę centrum przechowywania i transmisji informacji. Dane zbierane przez AUV będą szyfrowane i tymczasowo magazynowane na stacji, zanim zostaną przesłane do centrali na lądzie lub innych jednostek biorącyh udział w misji. Z czasem możliwości operacyjne stacji podwodnej mają się zwiększać.
Warto zaznaczyć, że stacja Octavis ma również monitorować stan środowiska. Czujniki rozmieszczone na stacji będą zbierać i analizować dane środowiskowe w regionie, wnosząc cenne informacje do badań oceanicznych i klimatycznych. Ponieważ, zgodnie z założeniem stacji, co najmniej jeden AUV ma być zawsze gotowy do działania, zmniejszy to ryzyko związane z rozmieszczeniem i odzyskiwaniem jednostek, szczególnie w niekorzystnych warunkach pogodowych. Eliminując potrzebę obecności statku-matki, Octavis zmniejszy koszty operacyjne i umożliwi rozmieszczenie w praktycznie dowolnym miejscu globu.
Wygląd stacji nie został jeszcze ustalony. Istnieje kilka konceptów, ale nie ujawniono, który z nich jest najbliższy realizacji. Stacja może spoczywać na dnie morskim lub być zakotwiczona za pomocą lin cumowniczych na głębokościach 500-1000 m. Stacja będzie zasilana akumulatorami litowo-jonowymi, a dodatkową energię elektryczną dostarczą zewnętrzne moduły bakterii. Rubin Central Design Bureau rozważa także opcję platformy wykorzystującej energię oceanu.
Obecnie Rubin Design Bureau aktywnie poszukuje partnerów naukowych i biznesowych do dalszego rozwoju oraz wcielenia w życie stacji Octavis. Projekt wzbudził duże zainteresowanie rosyjskiego wojska i może okazać się ważnym dodatkiem w przyszłych konfliktach militarnych.