W ostatnich miesiącach ogniska szczepu H5N8 odnotowano w Rosji, Europie, Chinach, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, ale jak dotąd tylko u drobiu.
Anna Popova z Federalnej Służby Nadzoru nad Ochroną Praw Konsumentów i Dobrobytem Człowieka, poinformowała o potwierdzeniu pierwszego przypadku przeniesienia wirusa z ptaka na człowieka, w czasie sobotniej konferencji prasowej.
Powiedziała, że przypadek odnotowano „kilka dni temu” i zgłoszono do WHO, gdy tylko naukowcy byli „absolutnie pewni wyników” – mówiła Popova. Dodała, że nie stwierdzono jak dotąd śladu transmisji wirusa między ludźmi.
WHO przyjrzy się sprawie
Ptasią grypą, a dokładnie szczepem H5N8 zarażonych zostało siedmiu pracowników zakładu drobiarskiego na południu Rosji. Do zakażenia doszło w grudniu. Zakład uznano za ognisko epidemii, ale nie potwierdzono większej liczby chorych. Siedmiu zakażonych obecnie czuje się już dobrze – podała Popova.
Europejski oddział WHO potwierdził, że został powiadomiony przez Rosję o przypadku zakażenia człowieka szczepem ptasiej grypy H5N8 – podaje Reuters. W mailu do agencji prasowej, WHO dodała, że jeśli zakażenie zostanie potwierdzone, będzie to pierwszy przypadek infekcji tym szczepem u ludzi.
„Wstępne informacje wskazują, że zgłoszone przypadki dotyczyły pracowników narażonych na kontakt ze stadem ptaków. Pacjenci byli bezobjawowi i nie zgłoszono żadnego dalszego przenoszenia się z człowieka na człowieka” – napisano w e-mailu.
„Prowadzimy rozmowy z władzami krajowymi, aby zebrać więcej informacji i ocenić wpływ tego wydarzenia na zdrowie publiczne” – dodaje WHO.
Ptasia grypa u ludzi
Większość zakażeń ptasią grypą u ludzi – dotyczących infekcji innymi znanymi szczepami – wiąże się z bezpośrednim kontaktem z zakażonym żywym lub martwym drobiem, chociaż prawidłowo ugotowana żywność jest uważana za bezpieczną.
Wybuchy ptasiej grypy często zmuszają zakłady drobiarskie do likwidowania swoich hodowli, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa i uniknąć konieczności nakładania ograniczeń handlowych przez kraje importujące. Oznacza to zabicie i utylizację setek, a nawet tysięcy ptaków.
Zdecydowana większość przypadków ptasiej grypy związana jest z dzikimi ptakami migrującymi, stąd zalecenie, aby drób hodowlany przebywał w zamknięciu – tak, aby nie dochodziło do kontaktu z dziko żyjącymi ptakami i przeniesienia infekcji.
Siberia’s Vector Institute podała w sobotę, że jak najszybciej opracuje testy wykrywające szczep H5N8 u ludzi oraz rozpocznie prace nad szczepionką przeciwko temu wariantowi.