Roboty, które potrafią wchodzić w interakcje z ludźmi i pomagać im w codzienności, mogą stać się olbrzymią pomocą w dzisiejszym świecie. Przede wszystkim chodzi o udzielanie wsparcia osobom starszym.
Badacze z Uniwersytetu w Bari sprawdzili, czy roboty potrafią nauczyć się różnic pomiędzy codzienną rutyną człowieka a jego zachowaniami afektywnymi, czyli naszymi „humorami”. Jak napisali włoscy naukowcy w swoim artykule:
Roboty społeczne powinny wspierać starsze osoby w codziennych aktywnościach, ale również przyczyniać się do dobrego ich samopoczucia, prawidłowo reagując na zachowania afektywne. Głównym celem badań było sprawdzenie, czy jest możliwe, aby robot nauczył się różnic pomiędzy „humorami” człowieka a codziennymi rutynowymi obowiązkami.
Czytaj też: Martwy pająk w roli… robota. Aż trudno uwierzyć w ten pomysł
Robot Pepper i aplikacja dialogowa DailyDiary – oto, jak maszyna próbowała przewidzieć nastrój człowieka
W tym celu wykorzystano humanoidalnego robota o nazwie Pepper, dla którego zaprojektowano aplikację DailyDiary (DD, pl. Codzienny Pamiętnik), która analizuje codzienne dialogi z człowiekiem przez model uczenia maszynowego. W ten sposób robot ma lepiej rozumieć, jak się czują osoby podczas wykonywania rutynowych zadań w domu.
Czytaj też: Ręczne mycie i nitkowanie zębów pójdzie w niepamięć. Wkrótce zajmą się tym roboty
Póki co badacze odkryli, że stworzony przez nich model jest w stanie przewidywać, jakie codzienne obowiązki będzie wykonywać człowiek i w jakim nastroju do nich będzie podchodzić. Na razie testy były wykonywane w warunkach laboratoryjnych – w kolejnych etapach badań naukowcy chcą sprawdzić pełną wersję aplikacji DD na żywym przykładzie.
Czytaj też: Robot rozumie nie tylko otoczenie, ale i siebie. Kolejny krok w stronę zyskania świadomości?
Jeśli działania naukowców przyniosą oczekiwany skutek, to wkrótce możemy oczekiwać rozwoju kolejnych „pozornie empatycznych” robotów, które będą znały nasze zachowania jak własną kieszeń i będą umiały na nie odpowiednio reagować.