Nowoczesne technologie coraz częściej wspierają działania służb mundurowych, dostarczając rozwiązań, które zwiększają bezpieczeństwo funkcjonariuszy i skuteczność ich operacji. Od dronów patrolujących granice, przez roboty rozbrajające ładunki wybuchowe, aż po autonomiczne pojazdy monitorujące miejskie ulice – robotyka staje się integralną częścią strategii ochrony porządku publicznego. Najnowszym osiągnięciem w tej dziedzinie jest amfibijny robot patrolowy RT-G z Chin, który wyróżnia się nie tylko swoim futurystycznym designem, ale i wszechstronnymi możliwościami działania. Waży 125 kg i może ścigać przestępców z prędkością do 35 km/h, a w razie potrzeby, także ich neutralizować.
Ten robot w kształcie kuli istnieje naprawdę
Podstawowa platforma RT-G była rozwijana przez wiele lat, a teraz została skomercjalizowana przez Logon Technology. Dzięki zastosowaniu technologii samobalansującej, robot zachowuje stabilność, a jego szeroka powierzchnia styku zapewnia dobrą przyczepność. RT-G wykorzystuje zestaw zaawansowanych sensorów, w tym GPS, kamery oraz czujniki ultradźwiękowe, które umożliwiają mu śledzenie otoczenia, unikanie przeszkód i identyfikację zagrożeń.
Czytaj też: Grzyb steruje maszyną. Biohybrydowa przyszłość robotyki
RT-G jest wyposażony w zaawansowane systemy sztucznej inteligencji, umożliwiające mu wykrywanie i reagowanie na zagrożenia. Posiada również funkcje rozpoznawania twarzy, co pozwala na identyfikację podejrzanych osób. W sytuacjach wymagających interwencji robot może użyć nieśmiercionośnych środków przymusu, takich jak wyrzutnie sieci, spryskiwacze gazu łzawiącego czy urządzenia emitujące fale dźwiękowe.
Dzięki swojej konstrukcji RT-G jest odporny na uderzenia o sile do 4 ton, co czyni go odpowiednim do działań w trudnych i niebezpiecznych warunkach. Przetrwa upadek z wysokości kolan, pokona błoto, wodę i łagodne wyboje. Jego autonomia operacyjna wynosi do 10 godzin, co pozwala na długotrwałe patrole bez konieczności ładowania.
Obecnie RT-G jest testowany przez policję w Wenzhou, w prowincji Zhejiang. Chociaż na razie działa on jedynie w trybie zdalnego sterowania, wdrożenie pełnej autonomii jest tylko kwestią czasu. Chińczycy chcieliby, by RT-G w ciągu najbliższych kilku lat trafił do służby.
Choć robot radzi sobie w terenie i w wodzie, ma pewne ograniczenia. Podczas skrętów wydaje się chwiejny (co da się poprawić usprawnieniami żyroskopu), ale niektóre przeszkody, np. schody, na zawsze pozostaną dla niego nie do pokonania.
Wprowadzenie takich robotów ma na celu wsparcie, a w przyszłości być może zastąpienie funkcjonariuszy w niebezpiecznych misjach, zwiększając bezpieczeństwo publiczne i efektywność działań służb porządkowych. Testy RT-G są kolejnym krokiem w kierunku integracji zaawansowanych technologii robotycznych w codziennej pracy policji.