Zespół badaczy z Instytutu Technicznego Fizyki i Chemii Chińskiej Akademii Nauk podzielił się na łamach czasopisma Matter wynikami badań nad materiałem budowlanym inspirowanym działalnością morskich robaków, które budują konstrukcje mieszkalne przypominające zamki z piasku.
Czytaj też: Te robaki mogą przetrwać na niezwykłej diecie. Żywią się styropianem
Dokładnie chodzi o wieloszczety z gatunku Phragmatopoma californica, które dorastają do 7,5 centymetra długości i zamieszkują wybrzeże Kalifornii. Budują one z ziaren piasku i fragmentów muszli konstrukcje mieszkalne wyglądające jak zamki z piasku. Ich powierzchnia może również przypominać strukturę plastra miodu.
Robaki, które budują zamki z piasku, stały się inspiracją dla naukowców
Jaki może być związek pomiędzy tymi morskimi robakami a branżą budowlaną? Okazuje się, że całkiem spory. Chodzi przede wszystkim o organiczny klej, który wytwarzają wieloszczety. Spajają nim ziarna ze sobą. Sekretem substancji jest to, że zawiera ona białka kationowe i anionowe – tłumaczą autorzy badań w komunikacie Eurekalert.
Czytaj też: Dodali kawę do betonu! Efekty są zachwycające
Stosując podobny związek, chińscy badacze opracowali prototypowy materiał budowlany. Przy niskich temperaturach i pod ciśnieniem atmosferycznym wykazali, że spajający klej wciąż osiąga dobre właściwości mechaniczne i przy jego pomocą można tworzyć dowolne materiały ze związanych ze sobą ziarenek piasku czy resztek pustaków betonowych.
Do czego w ogóle nam potrzebne materiały budowlane wiązane polimerowym klejem? Przede wszystkim naukowcom chodziło o przedstawienie alternatywy dla klasycznego betonu i cementu, których produkcja generuje ogromne koszty dla środowiska. Nie tylko zużywane są wtedy duże ilości wody, ale także emituje się przy tym do atmosfery gazy cieplarniane.
Czytaj też: Ekologiczny beton, czyli rozwiązanie, jakim nie pogardzi prawie nikt
Chcąc zahamować zmiany klimatu, potrzeba nam nie tylko dokonywać transformacji w branży energetycznej, ale również w budowlanej. Niestety, jak możemy to dostrzec na wielu przykładach (także z Polski), jakiekolwiek przemiany na tym polu są wciąż melodią odległej przyszłości. Może odkrycie chińskich naukowców okaże się jednak jaskółką, która zwiastuje zupełnie nową wiosnę.