Pod koniec grudnia 2022 zaobserwowana została wędrówka rekordowo wielkiego stada na obrzeżach Puszczy Białowieskiej. Nigdy wcześniej nie spotkano się z tak dużym zbiorowiskiem żubra. Pracownikom Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży udało się uchwycić z drona niesamowity widok wędrującej grupy tych największych ssaków lądowych Europy. O zdarzeniu donosi PAP.
Dotychczas największe zaobserwowane stado żubrów liczyło 136 osobników i zaobserwowano je w okolicach Puszczy Knyszyńskiej. To, które dostrzegli naukowcy pod koniec grudnia, składało się aż ze 170 osobników, w tym 40 cieląt. Liczbę zwierząt w stadzie określono na podstawie zdjęcia wykonanego z drona. Prawdopodobnie rekordowe stado powstało wskutek połączenia się kilku mniejszych.
Czytaj też: Żubry wracają do swojej dawnej ojczyzny! Po 6000 lat doszło tam do czegoś nieoczekiwanego…
O wszystkim dowiadujemy się z niemal miesięcznym opóźnieniem, co było celowym działaniem pracowników IBS PAN. W ten sposób uniknięto presji ze strony fotografów i amatorów przyrody, którzy zapewne przyjechaliby tłumnie do Białowieży w poszukiwaniu ogromnego stada.
Grupowanie się żubrów w stada jest naturalnym zachowaniem. Dzieje się tak w sezonie zimowym, gdy zwierzęta w stadach wybierają się na tereny otwarte w poszukiwaniu pożywienia. Zimą najczęściej ssaki preferują ozime uprawy rzepaku i zbóż oraz skoszone pola kukurydzy – informuje IBS PAN. Migracje żubrów spotykają się niekiedy z krytyką ze strony rolników, ale podgryzanie upraw wcale nie musi oznaczać, że nic później z nich nie urośnie.
Bardzo często dochodzi również do sytuacji, gdy żubry przebiegają drogi. Kilka nagrań z tego typu spotkań można znaleźć w sieci. Ukazują one skalę wielkości stad oraz sposób zachowania zwierząt.
Największe stado żubrów na obrzeżach Puszczy Białowieskiej
Warto dodać, że populacja żubrów w Polsce należy do największej na świecie. Według danych z Redakcji Księgi Rodowodowej Żubrów w naszym kraju żyje 2429 osobników, w tym 2223 na wolności. Populacja w Puszczy Białowieskiej jest największa, ale poza nią również spotkamy także żubry w Bieszczadach, Lasach Janowskich, Puszczy Knyszyńskiej, a nawet w lasach północno-zachodniej Polski.
Czytaj też: Zrobili gulasz z mięsa żubra. Miało 50 tysięcy lat
Niewiele mniejsza od polskiej jest białoruska populacja tych zwierząt, która wynosi 2356 osobników. Na trzecim miejscu w tym zestawieniu jest Rosja (1798 żubrów). Populacje liczące po kilkaset osobników żyją również w Niemczech, Ukrainie, Rumunii czy na Litwie.