Historia badań w tej sprawie sięga 2021 roku, kiedy to geologom udało się dotrzeć do albańskiego jeziora. Położone na południu tego kraju, w ostatnim czasie po raz kolejny znalazło się w centrum zainteresowania ekspertów. Tym razem badacze postanowili przeprowadzić dokładne oględziny całego miejsca, na podstawie których doszli do wniosku, iż mają do czynienia z największym tego typu zbiornikiem na całym świecie.
Czytaj też: 500 milionów lat ewolucji w ułamku sekundy. Sztuczna inteligencja zaprojektowała nowe białko
O najświeższych ustaleniach naukowców z Czech poinformowali przedstawiciele Neuron Foundation. Jak się okazuje, po kilku latach przerwy powrócili oni na miejsce wyposażeni w skanery 3D, dzięki którym zyskali możliwość dokładnego określenia parametrów albańskiego jeziora termalnego ukrytego głęboko pod ziemią.
Zostało ono nazwane z oczywistych względów Neuron. Z przekazanych informacji wynika, iż tamtejsze jezioro ma 138 metrów długości i 42 metry szerokości. Marek Audy, który stanął na czele obu wypraw: tej z 2021 i 2024 roku, wyjaśnił, w jakich okolicznościach doszło do tego niebywałego odkrycia. Miało ono miejsce w czasie eksploracji ukrytą regionu granicznego między Albanią a Grecją.
Rekordowo duże jezioro geotermalne zostało odnalezione w 2021 roku przez naukowców z Czech na terenie południowej Albanii
Chodzi o obszar w okolicach miasta Leskovik, gdzie badacze dostrzegli chmurę pary unoszącą się z pasma górskiego. Kiedy dotarli w miejsce będące źródłem tych emisji, stało się jasno, że na głębokości ponad 100 metrów znajduje się tafla wody. Kiedy zeszli na jej poziom, zobaczyli rozległy system jaskiń. Poza tym zidentyfikowali źródła termalne, a istną wisienką na torcie okazało się sporych rozmiarów jezioro.
I choć już od początku było jasne, że chodzi o imponujące odkrycie, to dopiero po trzech latach uczestnicy ekspedycji potwierdzili, o jakiej skali sukcesu jest mowa. Wykorzystując technologią LiDAR, które polega na wystrzeliwaniu impulsów laserowych, które – odbijając się – dostarczają informacji o ukształtowaniu terenu w trudno dostępnych obszarach, naukowcy zyskali wyjątkowo dokładny wgląd w panującą sytuację.
Czytaj też: Niepokojące odkrycie na Grenlandii. Naukowcy ostrzegają przed konsekwencjami
W takich okolicznościach członkowie zespołu badawczego oszacowali, iż mają do czynienia ze zbiornikiem mieszczącym około 8335 metrów sześciennych wody. Gdyby przełożyć tę wartość na taką, którą lubimy najbardziej, to taka ilość wody wystarczyłaby do wypełnienia 3,5 basenu olimpijskiego. Nasi południowi sąsiedzi będą chcieli wrócić na miejsce, aby jak najlepiej zrozumieć to podziemne jezioro geotermalne, a być może nawet odkryć kolejne tego typu obiekty. Poświęcone im badania powinny dostarczyć informacji na temat różnego rodzaju zjawisk o podłożu geologicznym.