Rekin zderzył się z łodzią. Wszystko udało się nagrać

Naukowcy wyposażyli 7-metrową samicę rekina olbrzymiego w nadajnik ze zintegrowaną kamerę, aby zebrać ważne dane behawioralne i fizjologiczne na temat tego gatunku. Niespodziewanie zwierzę uderzyło w łódź, co udało się nagrać!
Rekin olbrzymi – zdjęcie poglądowe /Fot. Basking Shark Scotland

Rekin olbrzymi – zdjęcie poglądowe /Fot. Basking Shark Scotland

Nagrany materiał filmowy daje naukowcom rzadką szansę zbadania wpływu zderzeń statków na duże zwierzęta morskie, co globalnie jest coraz większym problemem. Sam incydent nie był śmiertelny dla zwierzęcia, ale nie wiadomo, czy nie doznał poważnych obrażeń, gdyż nie dało się go już później namierzyć. Zdarzenie opisano w czasopiśmie Frontiers in Marine Science.

Czytaj też: Rekin dokonał zadziwiającej regeneracji. Zdjęcia potwierdzają coś, co wydawało się niemożliwe

Taylor Chapple z Trinity College Dublin mówi:

To pierwsza w historii bezpośrednia obserwacja zderzenia statku z jakąkolwiek znaną nam morską megafauną. Rekin został uderzony podczas żerowania na powierzchni wody i natychmiast podpłynął do dna morskiego na głębsze, przybrzeżne wody, co stanowi wyraźny kontrast w stosunku do jego zachowania przed uderzeniem.

Rekin olbrzymi uderzył w łódź – po raz pierwszy w historii to nagrano

Naukowcy prowadzili zaplanowane wcześniej badanie w Páirc Náisiúnta na Mara, morskim irlandzkim parku narodowym, aby zbadać żerowanie rekina olbrzymiego i jego związek z czynnikami środowiskowymi. Wyposażyli samicę w system monitorowania aktywności podobny do opaski Fitbit i kamerę.

Czytaj też: Czegoś takiego nigdy nie udało się nagrać! Rekiny spłynęły się jak oszalałe

Po śledzeniu rekina z bezpiecznej odległości przez kilka godzin, naukowcy opuścili ten obszar na cały dzień. Nadajnik został ustawiony tak, aby rejestrował autonomicznie do zaplanowanego uwolnienia, po czym naukowcy odzyskali go i przeanalizowali dane. Około 7 godzin po ze zderzeniu z łodzią nadajnik został uwolniony i odzyskany. Dane wykazały, że rekin nie wznowił żerowania ani żadnego innego normalnego zachowania.

Z zebranych danych wynika, że wkrótce po uruchomieniu nadajnika rekin spędził kilka godzin na powierzchni, angażując się w normalne zachowanie żerowania z okazjonalnymi zanurzeniami. Następnie wykonał nagły manewr unikowy, po którym kil łodzi uderzył go w grzbiet tuż za płetwą grzbietową.

Uderzenie spowodowało, że rekin zaczął obracać się wokół własnej osi w wodzie i zwiększać częstotliwość uderzeń ogonem, gdy opadał na dno. Nagrania z kamer pokazały widoczne uszkodzenia skóry, ślady farby i czerwone otarcia, ale nie było żadnych otwartych ran ani krwawienia.

Rekin olbrzymi /Fot. Wikimedia Commons

Rekin olbrzymi (Cetorhinus maximus), zwany także długoszparem, to drugi co do wielkości gatunek ryb, często przekraczają 8 m długości (największy zaobserwowany osobnik mierzył 12,27 m). Zwierzęta te są zagrożone wyginięciem i gromadzą się w dużych grupach tylko w kilku miejscach, m.in. u wybrzeży Irlandii. Żerujące długoszpary pływają powoli z szeroko rozwartym otworem gębowym (podobnie jak niektóre walenie) pobierając w ciągu godziny do 2000 ton wody zawierającej drobne organizmy, głównie widłonogi. Z tego względu są podatne na uderzenia łodzi. Jednak w przeciwieństwie do waleni, rekiny olbrzymie często toną po zabiciu, co komplikuje wysiłki w celu oceny wskaźników śmiertelności.

Na początku tego roku irlandzki rząd utworzył pierwszy w kraju Narodowy Park Morski (Páirc Náisiúnta na Mara), obejmujący 70 000 akrów lądu i morza wzdłuż wybrzeża hrabstwa Kerry. Park ten ma na celu ochronę sezonowych żerowisk i potencjalnych terenów godowych rekinów olbrzymich.