Utworzenie aplikacji zapowiedział szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Maciej Berek. Obietnica padła podczas spotkania premiera Donalda Tuska z przedstawicielami strony społecznej w sprawie deregulacji polskiego biznesu.
Czytaj też: Rząd szykuje aplikację dla młodzieży. Będzie jak mObywatel dla uczniów
Będzie polska aplikacja do umawiania i odwoływania wizyt
Podczas spotkania Maciej Berek zapowiedział:
W ramach rozwiązań deregulacyjnych wprowadzimy […] ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, rozszerzymy usługi w mObywatelu oraz stworzymy aplikację do umawiania i odwoływania wizyt u lekarzy.
Najbardziej interesująca jest ta ostatnia nowość. Mamy już aplikację IKP (Internetowe Konto Pacjenta), gdzie trafiają recepty i skierowania na dalsze badania i zabiegi. Umawianie się na nie jest jednak drogą przez mękę. Czasami trudno w ogóle znaleźć miejsce, w którym można wypełnić zalecenia, co dopiero dodzwonić się tam i ustalić termin wizyty.
Jeśli zaś plany ulegną zmianie, wielu Polaków wizyt nie odwołuje z tego samego powodu. To sprawia, że kolejki do lekarzy, zwłaszcza specjalistów, są sztucznie wydłużone.
Aplikacja ułatwiająca rezerwowanie i odwoływanie wizyt u lekarza znacząco ułatwiłaby cały proces rezerwacji wizyt i zwalniania terminów, zwłaszcza w oczach młodych osób, przyzwyczajonych do załatwiania wielu spraw z pomocą smartfonu, a nie rozmów telefonicznych. Taka aplikacja będzie też niezłym miejscem do przechowywania kalendarza wizyt w przypadku dłuższego leczenia.
Przedstawiciel inicjatywy „SprawdzaMY” Adam Malinowski dodał, że do pacjentów mają być wysyłane sms-y z przypomnieniami o wizycie. W planach jest też możliwość odwołania jej za pomocą jednego SMS-a – na przykład o treści „NIE”.
Czytaj też: mObywatel dostanie kolejną ważną funkcję. Szkoda, że nie zdąży na wybory 2025
Czekam z niecierpliwością. Obecnie internetowe usługi medyczne są rozczłonkowane. Jak wspomniałam we wstępie, część informacji można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta, bazującym na systemie informatycznym P1. Czas oczekiwania na wizytę można sprawdzić na stronie NFZ, istnieje też kilka rejestrów przychodni, aptek i szpitali. Są też apki komercyjne do umawiania wizyt w przychodniach, ale nie ma aplikacji, która połączyłaby wszystkie te funkcje w jeden wygodny produkt.
Więcej usług w mObywatelu i ułatwienia dla niepełnosprawnych
Na spotkaniu 24 kwietnia poruszone zostały także inne kwestie, związane z deregulacją rynku i uproszczeniem przepisów. Dla osób niepełnosprawnych, które mają orzeczoną grupę inwalidzką i których stan nie rokuje na poprawę, przygotowana została propozycja ułatwień formalnych. Osoby te nie będą musiały wielokrotnie stawać przed komisjami orzeczniczymi i udowadniać, że nic się nie zmieniło.
Pacjenci będą też mieli łatwiejszą drogę do komisji orzeczniczych. Poszerzony zostanie zakres specjalizacji dla lekarzy, którzy będą mogli w tych komisjach pracować.
Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności będą mogły złożyć online wniosek o wydanie specjalnej karty parkingowej, uprawniającej do parkowania na wyznaczonych miejscach.
Czytaj też: Nowa funkcja w aplikacji mObywatel ułatwi życie milionom Polaków od lutego 2025
Ponadto Berek zapowiedział dalsze rozszerzanie możliwości aplikacji mObywatel. Więcej spraw urzędowych będzie można załatwić także przez telefon, co usprawni działanie urzędów. Wielu specjalistów zwraca uwagę na to, że obecnie godziny pracy urzędów są niedostosowane do godzin pracy Polaków i przynajmniej jednego dnia urzędy powinny być otwarte dłużej. Jeśli jednak uda się dobrze rozegrać karty związane z cyfryzacją usług państwowych, być może godziny otwarcia urzędów w ogóle nie będą nas interesować.
Berek zapowiedział również rozszerzenie usług aplikacji mObywatel, gdzie więcej spraw urzędowych ma być możliwych do załatwienia przez telefon.