Nieograniczone źródło energii coraz bliżej. Naukowcy prezentują nowy rodzaj reaktora fuzyjnego

Ludzkość stoi na progu znaczącego przełomu. Postępy w pracach nad stworzeniem stabilnego reaktora fuzyjnego, zdolnego w sposób ciągły generować energię w ten sam sposób, w którym powstaje ona w jądrze Słońca, zbliżają nas do punktu, w którym ludzkość osiągnie zdolność generowania nieskończonej ilości energii elektrycznej bez szkód dla środowiska naturalnego. Najnowsze osiągnięcia prezentowane przez różne konsorcja badawcze na całym świecie wskazują, że jesteśmy coraz bliżej takiej rzeczywistości. Jednym z tych osiągnięć, jest stworzenie nowatorskiej konstrukcji reaktora przez specjalistów z firmy Novatron.
Nieograniczone źródło energii coraz bliżej. Naukowcy prezentują nowy rodzaj reaktora fuzyjnego

Podstawową trudnością stojącą przed naukowcami starającymi się ujarzmić procesy zachodzące w sercu Słońca, jest odtworzenie panującego tam ekstremalnego ciśnienia i temperatury, które niezbędne są do reakcji fuzji termojądrowej, kontrolowane utrzymywanie plazmy w takich warunkach oraz stworzenie reaktora zdolnego wytrzymać taką plazmę w swoim wnętrzu w sposób stały. Jak jednak przekonują specjaliści z Novatron, opracowane przez nich rozwiązania właśnie na to pozwalają.

W swojej pracy inżynierowie z Novatronu postanowili wykorzystać koncepcję zwierciadeł magnetycznych. W takiej wersji reaktora plazma utrzymywana jest w silnym polu magnetycznym między dwoma dużymi magnesami, które odbijają ją między sobą. Jak przekonują twórcy pomysłu, tak stworzony reaktor charakteryzuje się niskimi kosztami produkcji, stosunkowo prostym wprowadzaniem plazmy do reaktora i co najważniejsze, zdolnością stabilnej pracy przez długi czas. Warto tutaj także zwrócić uwagę, iż w opisywanej konstrukcji możliwe jest osiągnięcie wysokiego ciśnienia plazmy już przy stosunkowo słabym polu magnetycznym, co z kolei oznacza znaczące obniżenie kosztów.

Czytaj także: Fizycy nabierają wprawy w fuzji jądrowej. Znów uzyskali absolutnie czystą energię

Jak każda technologia, także i zwierciadła magnetyczne mają swoje ograniczenia. Naukowcy analizujący tę technologię od dawna zwracają uwagę na ich podatność na występowanie niestabilności oraz ograniczony czas, w którym są one w stanie utrzymać plazmę w ryzach.

Aby usunąć te słabości technologii luster magnetycznych, badacze z Novatronu postanowili wykorzystać koncepcję dwustożkowych wierzchołków. Połączenie tych dwóch technologii oznacza, że zwierciadła magnetyczne zapewniają silne pola magnetyczne ograniczające plazmę, a wierzchołki zapewniają stabilność plazmy. W ten sposób może powstać reaktor zdolny utrzymywać plazmę w odpowiednich warunkach w sposób stały, co jest kluczowe dla realnego pozyskiwania energii elektrycznej w procesie fuzji termojądrowej.

Czytaj także: Jony zachowują się inaczej, niż przewidywano. Fizycy rozkładają ręce

Warto tutaj podkreślić, że sam reaktor jeszcze nie powstał, a wszystkie powyższe wyniki to wnioski z szeroko zakrojonej kampanii symulacji komputerowych mających na celu zweryfikować możliwości opracowanej technologii. Siłą rzeczy, teraz naukowcy będą musieli stworzyć opracowany przez siebie reaktor i rozpocząć serię testów.

Plan na najbliższe lata obejmuje realizację tego zadania w czterech następujących po sobie etapach, gdzie czwarty etap oznacza uruchomienie komercyjnej elektrowni fuzyjnej zdolnej dostarczać energię generowaną w procesie fuzji termojądrowej do sieci energetycznej. Jak na razie nie podano szacowanej daty osiągnięcia tego etapu.