Wizje science-fiction potrafią poruszyć naszą wyobraźnię na ogromną skalę. Rozmawiałem o tym kiedyś http://www.focus.pl/technika/ktore-wizje-science-fiction-juz-sie-zrealizowaly-blog-12302 z gośćmi, dla których jednym z najbardziej istotnych dokonań w tej dziedzinie była saga “Gwiezdne wojny”. Ukształtowała ona zarówno gust, jak i oczekiwania wobec technologii wśród wielu z nas. Nic dziwnego, że odwołania do tego fikcyjnego uniwersum trafiają się w najrozmaitszych dziedzinach współczesnego życia.
Jak się okazuje, “Gwiezdne wojny” mogą też służyć jako pomoc naukowa. Chodzi nie tylko o lekcje fizyki, na których można by rozważać np. http://www.focus.pl/technika/w-poszukiwaniu-miecza-jedi-8844. Losy Imperium i Rebelii to także dobry materiał na lekcje polskiego, angielskiego, a nawet na godzinę wychowawczą. Nie brak przykładów równie twórczego wykorzystania innych produkcji kinowych: od hitów Hollywood po filmy dokumentalne.
Jak uczyć za pomocą filmów, seriali, a nawet gier komputerowych? O tym opowiedzą moi rozmówcy w studiu TOK FM: Kamila Tomkiel-Skowrońska ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i Marcin Wojtyński z wydawnictwa Nowa Era.
Polecam wideo nagrane przez polskiego fizyka z CERN-u, dr Piotra Traczyka – bardzo pasujące do “Gwiezdnych wojen” (choć niekoniecznie w kontekście stricte edukacyjnym):
Przy okazji przypominam archiwalne audycje o http://www.focus.pl/technika/quotfocusquot-w-tok-fm-nowe-technologie-w-szkole-10670, http://www.focus.pl/czlowiek/szkola-przyszlosci-jak-uczyc-fajnie-i-skutecznie-blog-13073, http://www.focus.pl/czlowiek/czy-warto-odwiedzac-wirtualne-muzea-blog-12369, http://www.focus.pl/czlowiek/gry-komputerowe-ucza-pomagaja-lecza-blog-11172, http://www.focus.pl/technika/cyfrowe-kompetencje-czyli-jak-polacy-nie-potrafia-korzystac-z-nowych-technologii-10198 i http://www.focus.pl/czlowiek/czego-brakuje-polskim-e-podrecznikom-blog-12921. Warto też przeczytać artykuły o http://www.focus.pl/czlowiek/kinoterapia-9335 i http://www.focus.pl/przyroda/gwiezdne-wojny-pod-lupa-naukowcow-13367.
Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 19 grudnia po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!