Miejscem działania ekspertów były tereny Pustyni Judzkiej, niedaleko doliny Zohar. Dokonane w tych okolicach znaleziska zostały poddane datowaniu, które sugeruje, jakoby chodziło o pamiątki sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Do zbudowania tego, co wzbudziło najwięcej emocji, czyli budowli przywodzącej na myśl piramidę, użyto ręcznie ciętych kamieni. Wielką niewiadomą stanowi przeznaczenie tego obiektu, choć naukowcy mają w tym kontekście pewne pomysły.
Czytaj też: Podziemne obiekty pod piramidami w Gizie. Mity o dawnej cywilizacji okażą się prawdą?
W oparciu o przeprowadzone datowanie archeolodzy zasugerowali, jakoby tytułowa struktura miała około 2200 lat. Jej przeznaczenie mogło być związane z jakąś formą zabytku, grobu bądź… wieży strażniczej. Ta ostatnia teoria jest o tyle prawdopodobna, że w okolicy przechodził szlak handlowy prowadzący z Morza Martwego do portów przybrzeżnych, dlatego jego ochrona faktycznie mogła wchodzić w grę.
Poza tym badacze dodają, że mowa o obiektach pochodzących z okresu dynastii Ptolemeuszów i Imperium Seleucydów. Bardzo istotnym wydarzeniem w tamtym okresie była śmierć Aleksandra Wielkiego, po której doszło do podziału gigantycznego imperium, jakie po sobie pozostawił. Tym sposobem jeden z generałów, Ptolemeusz, przejął kontrolę nad Egiptem i okolicami obejmującymi chociażby dzisiejszy Izrael. Inny z wojskowych, Seleukos, wziął natomiast we władanie północną część Bliskiego Wschodu. Jakiś czas później Seleucydzi podbili to, co obecnie nazywamy Izraelem.
Obiekt znaleziony przez archeologów działających na Pustyni Judzkiej w Izraelu ma około 2200 lat. Naukowcy nie są jeszcze w stanie jednoznacznie określić, w jakim celu go zbudowano
Uczestnicy ekspedycji mającej miejsce na Pustyni Judzkiej dotarli nie tylko do pozostałości budowli, ale również dokumentów spisanych na papirusie, brązowych monet Ptolemeuszów i Antiocha IV, a także tkanin, wykonanych z drewna narzędzi czy broni. Nie wiadomo natomiast, czy sama piramida powstała w okresie rządów dynastii Ptolemeuszów czy może już za czasów Imperium Seleucydów. Wiadomo natomiast, że w I wieku p.n.e. na miejscu dominację osiągnęło Cesarstwo Rzymskie.
Czytaj też: 500 lat temu zaginął statek. Znaleziono go na środku namibijskiej pustyni
Dzięki niskiej wilgotności znalezione przedmioty zachowały się w bardzo dobrym stanie. Imponuje też sposób wykonania piramidy, szczególnie, że każdy z tworzących ją kamieni waży setki kilogramów. Prowadzi to do pytań o techniki wykorzystane przez starożytnych budowniczych. Wykopaliska mają trwać do 8 kwietnia i powinny dostarczyć jeszcze więcej informacji na temat wydarzeń w tym regionie sięgających okresu wielkich politycznych zmian.