Potężne przyrosty energii wiatrowej i słonecznej w 2023 r. Gdzie jest sufit?

W 2023 r. energia wiatrowa i słoneczna stanowiły prawie 91 proc. nowych przyrostów mocy netto w 2023 r. Wszystko wskazuje, że prawdopodobnie nie jest to jeszcze sufit tej branży.
Panele słoneczne – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Panele słoneczne – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Po raz pierwszy w historii źródła zeroemisyjne stanowiły ponad 40 proc. energii elektrycznej wytworzonej na świecie w 2023 r. Energia wodna stanowiła 14,7 proc., energia wiatrowa i słoneczna 13,9 proc. (nowy rekord), a reszta należała do energii jądrowej.

Czytaj też: Energia słoneczna z Australii poleci do Singapuru. Kablem o długości 4000 km

Wszystko wskazuje, że branża energetyczna w 2024 r. prawdopodobnie powtórzy ten wyczyn, gdyż nowe inwestycje dotyczące energii odnawialnej osiągnęły wartość 313 mld dol. w pierwszej połowie roku (porównywalnie z pierwszą połową 2023 r.). Wnioski te płyną z dwóch raportów opublikowanych przez organizację BloombergNEF (BNEF): Power Transition Trends 2024 i 2H 2024 Renewable Energy Investment Tracker.

Ogromne przyrosty energii odnawialnej w 2023 r., a to jeszcze nie koniec

Nie ma wątpliwości, że tempo wykorzystania czystej energii wciąż przyspiesza. Pomimo 4-procentowego spadku z powodu tańszego sprzętu, Chiny nadal dominują w nowych inwestycjach związanych z energią odnawialną. Drugim co do wielkości rynkiem są Stany Zjednoczone, które w pierwszej połowie 2024 r. odnotowały wzrost inwestycji o 63 proc. Co ciekawe, Pakistan gwałtownie awansował na z 14. na piąty co do wielkości rynek nowych inwestycji w energię słoneczną.

Czytaj też: Reaktory fuzyjne czekały na to długo. Tym elektrowniom już nigdy nie zabraknie paliwa?

Wśród innych ustaleń podkreślonych w Power Transition Trends, całkowita globalna moc wytwórcza osiągnęła 8,9 TW (terawata) w 2023 r. Sama energia wiatrowa odpowiada obecnie za 1 TW zainstalowanej mocy, co jest historycznym kamieniem milowym.

Osiągnięcie sektora wiatrowego zostało przyćmione przez gwałtowny wzrost wdrażania energii słonecznej, z wartością netto rzędu 428 GW mocy słonecznej dodanej w 2023 r. To stanowi stanowi wzrost o 76 proc. w ciągu roku i oznacza, że całkowita globalna moc wytwórcza paneli fotowoltaicznych sięga 1,6 TW.

Nowe inwestycje w elektrownie wiatrowe są spore, ale nie tak znaczące jak w przypadku sektora energii słonecznej /Fot. Unsplash

Według raportów BNEF, energia słoneczna i wiatrowa radzą sobie inaczej w 2024 r. Inwestycje w energię słoneczną w pierwszej połowie 2024 r. pozostały na podobnym poziomie, co rok wcześniej (osiągając 221 mld dol.), ale tempo wzrostu wykazuje oznaki spowolnienia. Tańsze moduły oznaczają, że ta sama ilość mocy wymaga mniejszych inwestycji, a na niektórych rynkach zaczynają pojawiać się wąskie gardła energetyczne.

Z kolei inwestycje w energię wiatrową w pierwszej połowie 2024 r. osiągnęły wartość 90,7 mld dol., co stanowi spadek o 11 proc. w porównaniu z tym samym okresem z ubiegłego roku. Spadły inwestycje w elektrownie wiatrowe na morzu, podczas gdy te powstające na lądzie często napotykają wyzwania związane z pozwoleniami i połączeniami z siecią.

Meredith Annex, główna autorka Renewable Energy Investment Tracker, mówi:

Główni producenci ropy mogą zmniejszać swoje zainteresowanie energią odnawialną, ale nie wpłynęło to na globalne inwestycje. Jasne jest, że jeśli są projekty gotowe i zdolne do realizacji, kapitał napływa. Należy skupić się na uproszczeniu rozwoju energetyki wiatrowej i słonecznej na całym świecie.