Za tą nieco szaloną koncepcją stoją przedstawiciele Kennesaw State University. Jak opisują, wykorzystali mieszankę białek jaj i ekstraktu ryżowego do zastąpienia dotychczas stosowanych polimerów. W taki sposób stworzyli przezroczysty materiał, który mógłby znaleźć zastosowanie na przykład w produkcji okien czy wyświetlaczy urządzeń pokroju smartfonów.
Czytaj też: Nowy raport pokazuje smutną prawdę o polskiej fotowoltaice. Decentralizacja postępuje
Dzięki zastosowaniu takich ekologicznych zamienników inżynierowie mogliby zdecydowanie ułatwić proces składowania zużytych elementów. O ile teraz jest on nieekologiczny ze względu na potencjalnie szkodliwe dla środowiska składniki, tak wykorzystanie białek jaj i ekstraktu ryżowego powinno pozwolić na uporanie się z tego rodzaju problemami.
Biodegradowalna alternatywa dla szkła miałaby jeszcze więcej zalet: z lepszymi właściwościami izolacyjnymi na czele. Co ciekawe, naukowcy już wcześniej badacze tworzyli przezroczyste materiały na bazie drewna, lecz do realizacji tego celu były potrzebne rozwiązania, które przekształcały drewno do tego stopnia, że przestawało ono być biodegradowalne.
Przezroczyste drewno zaprojektowane przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych wykazuje przydatne właściwości termiczne i mogłoby być stosowane w produkcji okien czy wyświetlaczy
Teraz sytuacja jest zgoła odmienna. Bharat Baruah i jego współpracownicy wymyślili metodę, dzięki której można zastąpić syntetyczny epoksyd naturalnym białkiem jaj i ekstraktem ryżowym. W konsekwencji proces produkcji jest zdecydowanie łatwiejszy do zrealizowania, a powstały produkt może być bezproblemowo rozkładany po zakończeniu okresu jego użytkowania.
Członkowie zespołu badawczego umieścili arkusze drewna w komorze próżniowej, a następnie nasączyli je mieszaniną mającą za zadanie usunięcie ligniny i hemicelulozy. Później wypełnili puste przestrzenie w materiale mieszanką ekstraktu ryżowego i białka jaja. Ostatni etap polegał na suszeniu w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Tak powstał biodegradowalny materiał, który nie wykazuje 100-procentowej przezroczystości.
Czytaj też: Ten materiał dosłownie tworzy się z powietrza. Zyskuje wytrzymałość w niebywały sposób
Kiedy autorzy stworzyli budkę dla ptaków wykorzystując w tym celu swoje nietypowe drewno, taka konstrukcja – po oświetleniu lampą podgrzewającą – utrzymywała w środku temperaturę o 5-6 stopni Celsjusza niższą od konwencjonalnych budek. Pokazuje to, jak właściwości termiczne nowego materiału mogłyby przełożyć się na jego praktyczne zastosowania w codziennym życiu.