Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Florida wykazały, że gdy zapalenia ucha stają się przewlekłe, związana z nimi przejściowa utrata słuchu może prowadzić do deficytów w przetwarzaniu dźwięków i rozwoju języka. Konsekwencje tych infekcji mogą być widoczne wiele lat po ich przebyciu. Szczegóły opisano w czasopiśmie International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology.
Czytaj też: Ostre zapalenie wątroby o nieznanej etiologii – wiadomo, co je wywołuje
Prof. Susan Nittrouer z UF w College of Public Health and Health Professions mówi:
Infekcje ucha są tak powszechne, że zwykle je lekceważymy, uznając za niemające długotrwałych skutków. Tymczasem to błąd – powinniśmy poważnie traktować wszystkie infekcje ucha.
Częste zapalenia ucha mogą rzutować na rozwój języka u dzieci
Amerykańscy naukowcy badali przetwarzanie słuchowe i rozwój języka u 117 dzieci w wieku 5-10 lat, zarówno z przebytymi przewlekłymi zapaleniami ucha we wczesnym dzieciństwie, jak i bez nich. Okazało się, że maluchy z kilkoma infekcjami ucha przed ukończeniem 3. roku życia miały mniejszy zasób słownictwa i trudniej było im dopasowywać podobnie brzmiące słowa niż rówieśnikom, które nie chorowały. Miały także trudności z wykrywaniem zmian w dźwiękach, co było oznaką problemów w ośrodkach przetwarzania słuchowego w mózgu.
Czytaj też: 5500 dzieci przez lata żyło w niewiedzy. Mają choroby genetyczne, jakich wcześniej nie znano
Uczeni wykorzystali trzy testy do oceny rozwoju języka i przetwarzania słuchowego. W jednym teście dzieci musiały wykryć, która z trzech uroczych postaci z kreskówek brzmi inaczej niż pozostałe dwie, co wiązało się to z manipulowaniem wzorcami zmian głośności lub amplitudy w czasie. W drugim zadaniu dzieci miały nazwać prezentowane im obrazki, co stanowiło miarę ich zasobu słownictwa. Na koniec dzieci poproszono o dopasowanie słów na podstawie tego, czy rozpoczynały się, czy kończyły tym samym dźwiękiem mowy, co jest niezbędne nie tylko dla rozwoju słownictwa, ale także nabywania umiejętności czytania.
Rodzice, lekarze i logopedzi powinni kontynuować monitorowanie dzieci długo po ustąpieniu ostatniego bólu ucha w wieku przedszkolnym. Niektóre deficyty językowe mogą ujawnić się dopiero w późniejszych klasach, kiedy ich słownictwo staje się coraz bardziej złożone.
Jeśli infekcje ucha są częste i w uchu środkowym gromadzi się płyn, tymczasowe umieszczenie tam specjalnych drenów może pomóc w odprowadzeniu wydzieliny i przywróceniu słuchu. To z kolei oznacza większe szanse na całkowite wyleczenie infekcji, a więc i mniejsze ryzyko problemów ze słuchem i przyswajaniem języka w latach późniejszych.