Przeglądarka Firefox z kolejną aktualizacją poprawiającą wydajność 

Nie tak dawno, bo 7 stycznia, Mozilla Firefox wypuściła wersję 134 swojej przeglądarki, naprawiającą masę błędów z poprzedniego wydania, ale i dodając nowe funkcje. Wśród nich były ulepszone gesty touchpada w systemie Linux, sprzętowe przyspieszanie odtwarzania filmów HEVC w systemie Windows, a także odświeżona wersja układu strony nowej karty w przeglądarce. Chwilę po jej debiucie wyszła wersja 134.0.1 naprawiająca kolejne błędy. 
Przeglądarka Firefox z kolejną aktualizacją poprawiającą wydajność 

Do pobrania jest nowa wersja Firefoxa o numerze 134.0.2 

Wersja 134.0.2 jest już dostępna do pobrania w samej przeglądarce lub na oficjalnej stronie producenta. Sama aktualizacja naprawia kilka problemów oraz błędów i chociaż nie jest to duża łatka, tak częste aktualizacje świadczą o zaangażowaniu w rozwój Firefoxa. Pracownicy Mozilli rozwiązali problemy z raportami o awariach, które nie wyświetlały się dla niektórych ustawień regionalnych. Poprawka dotyczy również niedziałających linków HTML, a także błędów w narzędziach dla programistów i debugowaniu rozszerzeń. Trzeba pamiętać, że przeglądarka Firefox, pomimo tego, że nie jest dominująca przeglądarką wśród użytkowników, cieszy się dobrą opinią ze względu na stosunkowo niewielką ilość usterek.

Oto, co dokładnie poprawia wersja 134.0.2 Firefoxa: 

  • naprawiono problem, w wyniku którego pobieranie danych przez użytkowników mogło zostać nieoczekiwanie zatrzymane (błąd 1941210). 
  • naprawiono błąd powodujący, że raport o awariach nie był wyświetlany w przypadku niektórych zlokalizowanych kompilacji (błąd 1940763). 
  • naprawiono regresję w przeglądarce Firefox 134, w wyniku której zakotwiczone łącza w zestawach ramek HTML wskazujące na pliki lokalne nie działały (błąd 1934807). 
  • naprawiono problem w narzędziach programistycznych uniemożliwiający ponowne wysyłanie żądań sieciowych podczas debugowania rozszerzeń (błąd 1934478). 

Jak już wcześniej wspomniałem, aktualizacja nie jest zbyt duża, jednak poprawia te nieliczne błędy, na jakie natrafili użytkownicy. Jak zwykle nie ma ich zbyt dużo, bo Mozilla dba o to, żeby wydawane aktualizacje faktycznie poprawiały działanie Firefoxa, a nie go psuły, jak to zdradza się w przypadku innych przeglądarek. Trudno więc się nie dziwić, że wciąż ma tak mało użytkowników. Winą można jednak obarczyć fakt, że Firefox stawia raczej na jakość, a nie ilość, dlatego raczej nie jest pierwszym wyborem dla użytkowników, którzy cenią sobie ciągły napływ nowych funkcji.