Sprawą zainteresowali się członkowie międzynarodowego zespołu badawczego, na czele którego stanął Albert Jambon. Publikacja na ten temat została zamieszczona w Journal of Archaeological Science: Reports. Stojący za nią naukowcy zdobyli dowody wskazujące na wykorzystywanie żelaza pochodzącego z meteorytów w produkcji wspomnianych artefaktów.
Czytaj też: Sensacyjne doniesienia na temat eksploatacji polskich złóż. Archeolodzy odnaleźli dowody na cmentarzach
Tego typu zachowania nie były odosobnione, ponieważ podobne znaleziska miały miejsce na przykład w starożytnym Egipcie, gdzie z meteorytów wytwarzano przedmioty grobowe przeznaczone dla zmarłych faraonów. Łącznie archeolodzy wzięli pod lupę odkrycia dokonane na terenie dwóch cmentarzy pochodzących z wczesnej epoki żelaza. Znalezione na nich przedmioty okazały się źródłem wyjątkowo cennych informacji.
Przedmioty znalezione w częstochowskich grobach z wczesnej epoki żelaza zostały wykonane na bazie żelaza pochodzącego z meteorytu zwanego ataksytem
Oba miejsca pochówku były oddalone od siebie o około 6 kilometrów i stanowią pozostałość kultury łużyckiej. Ich datowanie sięga okolic 750–600 roku p.n.e., a w toku wykopalisk badacze natknęli się na 26 żelaznych przedmiotów. Na długiej liście znalazły się zarówno artefakty o charakterze militarnym, takie jak noże oraz groty włóczni, jak i ozdobnym, w postaci bransolet czy naszyjników.
Żeby uzyskać jak najlepsze rozeznanie w sytuacji członkowie zespołu badawczego skorzystali z szeregu narzędzi, choćby w postaci mikrotomografu rentgenowskiego czy też skaningowego mikroskopu elektronowego. Tym sposobem udało im się poznać rozkład pierwiastków i skład materiałowy spoczywających pod ziemią znalezisk, a także ich wewnętrzną strukturę.
W przypadku co najmniej czterech obiektów archeolodzy zyskali pewność, że na potrzeby ich produkcji wykorzystano żelazo pochodzące spoza Ziemi. Spadło ono na powierzchnię naszej planety wraz z meteorytami. W tym gronie znalazły się trzy bransolety, a także broszka. Biorąc pod uwagę liczebność artefaktów z żelazem meteorytowym w składzie archeolodzy mogą mówić o jednym z najważniejszych tego typu stanowisk na całym świecie.
Czytaj też: Artefakty sprzed 50 000 lat zawierają tajemnicze symbole. Naukowcy określili ich przeznaczenie
Meteoryt stanowiący źródło tego żelaza najprawdopodobniej należał do wyjątkowo rzadkiego rodzaju, określanego mianem ataksytu. Takowe cechują się wysoką zawartością niklu. Naukowcy stojący za najnowszymi badaniami sugerują, iż ówcześni mieszkańcy mogli zaobserwować upadek tego meteorytu, po czym wybrali się na jego poszukiwania. I choć mogłoby się wydawać, iż tego typu materiały były wyjątkowo cenne, to wcale nie musiało tak być. Wskazuje na to fakt, że przedmioty grobowe wykonane z ataksytu zostały umieszczone w pochówkach zwyczajnych ludzi. Zabrakło natomiast złota, srebra czy drogocennych klejnotów.