Liczący tysiące lat przedmiot został znaleziony na Mazowszu. Nie pochodzi z terenów naszego kraju

Muzeum Historyczne w Legionowie poinformowało o bardzo ważnym odkryciu dokonanym w okolicznym Józefowie. Jak stwierdzili eksperci, chodzi o siekierkę, której pochodzenie sięga neolitu.
zdjęcie poglądowe

zdjęcie poglądowe

Uroczyste przekazanie tego artefaktu odbyło się na początku lipca, a my poznaliśmy kilka intrygujących informacji na temat niezwykłego znaleziska. Co ciekawe, miało ono miejsce w zupełnie przypadkowych okolicznościach, na terenie posesji niedaleko Legionowa. Znalazcy niemal od razu skontaktowali się z mazowieckim wojewódzkim konserwatorem zabytków, co zdecydowanie pochwalił kustosz Muzeum w Legionowie, Wawrzyniec Orliński.

Czytaj też: Drewniane elementy sięgają epoki kamienia. Archeolodzy poznali sekrety tego miejsca

Znalezisko dokonane w czasie prac ogrodowych okazało się mieć ogromną wartość historyczną. Kiedy obiekt trafił w ręce archeologów, ci stwierdzili, że chodzi o siekierkę pochodzącą z młodszej epoki kamienia. Neolit, bo takim mianem się ją określa, trwał na terenach Polski w okresie od 5200 do 1900 roku p.n.e. Był to czas stojący pod znakiem rozpowszechnionej uprawy roślin i hodowli zwierząt. Poza tym ówcześni mieszkańcy coraz lepiej radzili sobie z obróbką kamienia.

Zdaniem naukowców wspomniana siekierka wcale nie powstała tam, gdzie została znaleziona. Zamiast tego może wywodzić się z terenów dzisiejszej Białorusi. Znajdowała się w ziemi, którą nawieziono do ogródka w Józefowie z bliżej nieokreślonej lokalizacji. O datowaniu znaleziska przesądziła gładzona powierzchnia krzemienia. Narzędzie ma około 10 centymetrów, a jego forma pozwala sądzić, że zostało wykonane przez osoby związane z kulturą ceramiki sznurowej.

Obszar objęty wpływami tego kręgu kulturowego był bardzo rozległy i dotyczył Europy Środkowej i Wschodniej, między innymi współczesnych wschodnich Niemiec, zachodniej Ukrainy oraz sporej części Polski. Za przybliżone granice wyznaczające zasięg kultury ceramiki sznurowej można uznać tereny od Renu po środkową Wołgę oraz od Skandynawii po podnóże Alp i Karpat. Co ciekawe, przez długi czas stosowano nazwę kultury toporów bojowych – stanowiło to odniesienie do dużej liczby toporów znajdowanych w grobach pochodzących z tego okresu.

Przedmiot znaleziony w czasie prac ogrodowych prowadzonych niedaleko Legionowa okazał się neolityczną siekierką

Jako że na Mazowszu znaleziska powiązane z kulturą ceramiki sznurowej są relatywnie rzadkie, to tamtejsi badacze mają tym większe powody do radości. Istotną poszlakę w kwestii identyfikacji miejsca pochodzenia opisywanej siekierki stanowią złoża krzemienia, które eksploatowano w młodszej epoce kamienia. Znajdują się one na terenach dzisiejszej Białorusi, dlatego archeolodzy wysunęli hipotezę, jakoby właśnie tam zostało wykonane to narzędzie. 

Czytaj też: Cywilizacja Majów pozostawiła po sobie zastanawiającą podziemną strukturę. Pełniła istotną rolę

Nie wiadomo, w jakim konkretnie celu wykorzystywano tę siekierkę, ale można założyć, że zastosowania były zróżnicowane: od ścinania drzew, przez obróbkę drewna, po uprawę roli, a być może nawet walkę. Najprawdopodobniej we wrześniu znalezisko trafi na wystawę Muzeum Historycznego w Legionowie, gdzie będą mogli je podziwiać odwiedzający to miejsce turyści.