Naukowcy z Microsoftu opracowali nowy prototyp rozszerzonej rzeczywistości o nazwie Project Tokyo, który pomoże osobom z wadami wzroku „poruszać się” po rozmowach grupowych.
Project Tokyo wykorzystuje zestaw słuchawkowy HoloLens AR, aby dawać użytkownikowi subtelne sygnały dźwiękowe, pomagające zidentyfikować różne głosy w trakcie rozmów grupowych i przekazać, gdzie w pomieszczeniu znajdują się ich właściciele.
Project Tokyo przesyła również sygnał dźwiękowy, gdy ktoś patrzy na osobę noszącą zestaw słuchawkowy, potencjalnie próbując zwrócić na siebie uwagę poprzez kontakt wzrokowy, czyli w sposób, w jaki robi to większość osób widzących.
Wszystkie efekty dźwiękowe systemu są zaprojektowane tak, aby przekazywać informacje przestrzenne. Podczas identyfikacji głosu oddalonego o 1,5 metra rozlega się dźwięk gongu brzmiący jakby dobiegał z odległości 1,5 metra.
Osoby znajdujące się bliżej użytkownika HoloLens będą „anonsowane” bliższymi i głośniejszymi dźwiękami, a znajdujące się dalej – nieco słabszymi i bardziej odległymi dźwiękami.
With Project Tokyo, members of the blind and low-vision community are working with Microsoft researchers to create intelligent personal agent technology that tells them who is in the room. #Accessibility
— Microsoft Research (@MSFTResearch) January 28, 2020
Nowa jakość dla niedowidzących
– Za każdym razem, gdy mam do czynienia z więcej niż dwiema lub trzema osobami, szczególnie jeśli nie znam niektórych z nich, jest to bardzo trudne. Ludzie coraz częściej używają kontaktu wzrokowego i mowy ciała, aby zasygnalizować, że chcą porozmawiać z taką a taką osobą – mówi Peter Boscher, inżynier dźwięku, który przyczynił się do powstania projektu, a który sam także jest niewidomy.
– To naprawdę bardzo trudne dla osoby niewidomej – dodaje Boscher.
Combining technology from @HoloLens and research in understanding social context, Project Tokyo helps people who are blind or with low vision make even better sense of their environment. #Accessibility
— Microsoft Research (@MSFTResearch) January 30, 2020
Kolejna funkcja Project Tokyo pomoże osobie noszącej specjalny zestaw słuchawkowy dostosować ułożenie głowy, aby dopasować się do rozmówcy. Również za pomocą sygnałów dźwiękowych.
Pomysł projektu powstał w 2016 roku, kiedy badacze Microsoft towarzyszyli grupie sportowców z Wielkiej Brytanii na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Sportowcy mieli różne poziomy widzenia, a zespół zauważył, ile wyzwań sytuacyjnych napotkali na lotniskach i w innych miejscach publicznych podczas podróży.
Project Tokyo jest obecnie tylko prototypem. Na razie nie ma planów wprowadzenia go do użytku publicznego.