Wodór wodorowi nierówny. Ekologiczność paliwa zależy od tego, w jaki sposób je produkujemy. Obecnie znakomita większość wodoru jest „szara”, czyli wytwarzana na drodze reformingu gazu ziemnego – innymi słowy produkowana z paliw kopalnych. Istnieje także zielony wodór, który możemy otrzymać przez elektrolizę, czyli wskutek rozszczepienia cząsteczki wody na tlen i wodór. Instalacja wytwarzająca ten drugi rodzaj paliwa w ostatnich dniach ruszyła właśnie na Węgrzech.
Czytaj też: Takiego generatora wodoru jeszcze nie było. Działa w ekologiczny sposób i bije rekordy
Rafineria MOL pochwaliła się rozpoczętą produkcją zielonego wodoru w fabryce w Százhalombatta. Jak informuje koncern w prasówce, jest to największy tego typu zakład w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Jego moc przerobowa wynosi 10 MW, a w ciągu roku jest w stanie wytworzyć do 1600 ton zielonego wodoru i zmniejszyć emisje dwutlenku węgla o 25 tysięcy ton w skali roku, co odpowiada mniej więcej rocznym emisjom 5400 samochodów.
Węgrzy liderami w produkcji zielonego wodoru. Nad Dunajem ruszyła ważna instalacja
Elektrolizer działający w Százhalombatta należy do amerykańskiej marki Plug Power. Zasila go wyłącznie energia ze źródeł odnawialnych. Instalacja na jedną tonę wodoru produkuje 8-9 ton tlenu. W tym czasie nie wytwarzane są żadne inne produkty uboczne. Sam elektrolizer zamontowano na Węgrzech jeszcze w kwietniu br., ale kilka miesięcy trwało przygotowanie go do produkcji. „Przeprowadzono testy ciśnieniowe inspekcję systemu sterowania procesem, wstawienie i podłączenie ogniw elektrolitycznych do systemu, a także uruchomiono system uzdatniania wody” – tłumaczą przedstawiciele MOL.
Czytaj też: Tak blisko Polski mamy największe na Ziemi złoże wodoru. Jest niczym podziemne jacuzzi
Ádám Horváth, wiceprezes ds. nowych i zrównoważonych przedsiębiorstw w Grupie MOL przyznaje, że rozpoczęcie produkcji zielonego wodoru jest ważnym krokiem na drodze transformacji energetycznej. Grupa chce zmniejszyć swój ślad węglowy w sektorze transportu i nie tylko. Planowane jest uruchomienie instalacji także w Bratysławie (Słowacja) i Rijece (Chorwacja). W tej drugiej lokalizacji zakład może ruszyć już w 2026 roku.
Czytaj też: Chińczycy stworzyli największy na świecie katalog wodoru we wszechświecie. Pomógł gigantyczny radioteleskop
Zielony wodór będzie również stopniowo zastępować produkcję gazu ziemnego prowadzoną przez MOL. W tym momencie procesy wytwarzania tego brudnego paliwa odpowiadają za aż jedną szóstą całkowitych emisji dwutlenku węgla w węgierskiej grupie. Instalacja z elektrolizerem od Plug Power kosztowała łącznie 22 milionów euro (95 milionów złotych).