Przełomowy proces dostarcza ekologicznego paliwa. W zamian zużywa niemile widziany związek

Dwutlenek węgla nie jest może złem wcielonym, bo gdyby całkowicie zniknął, to życie na Ziemi miałoby wielki problem. Jego rosnące stężenia są jednak źródłem komplikacji, dlatego inżynierowie szukają sposobów na jego usuwanie. Tym razem ich działania zapewniają podwójną korzyść, ponieważ nie tylko prowadzą do znikania CO2, ale dodatkowo przekształcają go w przydatne substancje.
Przełomowy proces dostarcza ekologicznego paliwa. W zamian zużywa niemile widziany związek

Za ostatnimi sukcesami w tej materii stoją przedstawiciele Uniwersytetu w Liverpoolu, którzy piszą o swoich dokonaniach na łamach Chem. W toku prowadzonych eksperymentów udało im się doprowadzić do uwodornienia dwutlenku węgla do postaci metanolu. Wszystko to w temperaturze pokojowej i przy ciśnieniu otoczenia. Osiągnięte sukcesy powinny mieć realne przełożenie na odchodzenie od paliw kopalnych i dotarcie do etapu, na którym ludzkość będzie w stanie zrównoważyć ilość wytwarzanych i usuwanych emisji szkodliwych związków.

Czytaj też: Energooszczędna klimatyzacja w zasięgu ręki. To zasługa technologii, której nie stosuje się na Ziemi

Dotychczas stosowane metody przekształcania dwutlenku węgla w substancje o wyższej przydatności miały poważne ograniczenie. Jakie? Polegające na konieczności wykorzystania bardzo wysokich temperatur i ciśnień. To dodatkowy kłopot, w ostatecznym rozrachunku rzutujący na niską wydajność całego procesu. Właśnie dlatego najnowsze postępy dokonane na Wyspach mogą mieć ogromne znaczenie dla całego sektora.

Jak wyjaśniają osoby stojące za tym przełomem, na potrzeby prowadzonych eksperymentów wykorzystano katalizator bimetaliczny Ni-Co. Wdrożony w nietermicznym reaktorze plazmowym, posłużył naukowcom z Liverpoolu do efektywnego wytwarzania metanolu z udziałem dwutlenku węgla. Na przykład w temperaturze 35 stopni Celsjusza i ciśnieniu rzędu 0,1 MPa inżynierowie byli w stanie uzyskać 24-procentowy wskaźnik konwersji dwutlenku węgla na metanol.

Ostatnie dokonania naukowców z Uniwersytetu w Liverpoolu pokazują, że możliwa jest produkcja paliwa z wykorzystaniem dwutlenku węgla

Nietermiczna plazma odgrywa w całym procesie ważną rolę, ponieważ prowadzi do aktywacji silnych wiązań chemicznych obojętnych cząsteczek. W efekcie molekuły pokroju dwutlenku węgla podlegają ułatwionym reakcjom chemicznym i to w warunkach, które są łatwe do uzyskania. Dużą zaletę proponowanego podejścia stanowi możliwość włączania i wyłączania całego układu. Dzięki temu bezproblemowo można byłoby wykorzystywać go na potrzeby magazynowania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

Czytaj też: Tak sprawnych ogniw perowskitowych jeszcze nie było – a to nie koniec

Członkowie zespołu badawczego podkreślają, że ich ostatnie dokonania stanowią potwierdzenie możliwości prowadzenia katalizy termicznej dwutlenku węgla do metanolu. Usuwanie tego gazu cieplarnianego i pozyskiwanie za jego sprawą przydatnych substancji chemicznych, które mogłyby zostać wykorzystane w przemyśle bądź w formie paliwa, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Co ciekawe, przedstawiciele tego samego zespołu dokonali również postępów w zakresie konwersji plazmowej CO2 w inne paliwa.