Projekt znany obecnie jako bikini stanowił efekt działań Louisa Réarda. To właśnie on zaproponował dwuczęściowy kostium, którego prezentacja okazała się prawie tak samo kontrowersyjna, jak testy broni atomowej prowadzone na Oceanie Spokojnym. Głos w sprawie zabrali wtedy nawet przedstawiciele Watykanu, którzy jednoznacznie określili, że to grzeszny projekt. Ten dotyczący nowego stroju kąpielowego, rzecz jasna.
Czytaj też: Zagadkowy kryształ z 1934 roku wreszcie uchwycony. To może zmienić fizykę kwantową
Bikini zostało zaprezentowane po raz pierwszy 5 lipca 1946 roku. Jego nazwa stanowiła nawiązanie do atolu, na którym Stany Zjednoczone rozpoczęły operację Crossroads kilka dni wcześniej. Zorganizowane wtedy próby były pierwszymi od legendarnej misji Trinity zorganizowanej rok wcześniej, która doprowadziła do całkowitej zmiany przebiegu drugiej wojny światowej.
W ramach operacji Crossroads naukowcy chcieli określić wpływ bomb atomowych na okręty wojenne. Takie jednostki ustawiono więc na atolu Bikini i ostrzelano. Atol ten stanowił łącznie miejsce organizacji 23 testów głowic nuklearnych w okresie od 1946 do 1958 roku. Ale nazwa bikini stosowana względem nowego, kontrowersyjnego stroju kąpielowego wprost z Francji, nie była przypadkowa.
Próby jądrowe prowadzone od 1946 roku na atolu Bikini stanowiły inspirację dla pewnego francuskiego projektanta. W związku z nimi nadał on nazwę swojemu autorskiemu strojowi kąpielowemu
Taka odzież – w połowie ubiegłego stulecia uznawana za wyjątkowo odważną i wiele odsłaniającą – zyskała swoją nazwę nieprzypadkowo. Jej autor chciał bowiem nawiązać do wybuchowej natury swojego stroju. A w zasadzie reakcji, jakie wywołał wśród społeczeństwa. Jak widać, dla części ówczesnych mieszkańców znacznie większym problemem od niszczycielskich prób jądrowych było wprowadzenie nowego stroju kąpielowego do sprzedaży.
Czytaj też: Broń inspirowana Gwiezdnymi Wojnami. Chiny pokazują swoją siłę
Obecnie testy atomowe są dość ściśle regulowane przez obowiązujące przepisy oraz zawarte porozumienia. Zdecydowanymi liderami zestawienia obejmującego tego typu próby są Amerykanie, którzy zorganizowali ich ponad tysiąc. Nieco w tyle pozostawał Związek Radziecki z ponad 700 potwierdzonymi testami jądrowymi. Jeśli chodzi o ostatni potwierdzony test nuklearny, to wiadomo, że takowy miał miejsce we wrześniu 2017 roku. Został przeprowadzony na zlecenie władz Korei Północnej.