Największy projekt energetyczny w historii Beneluksu wystartował

Pierwsza na świecie sztuczna wyspa energetyczna – Princess Elisabeth Island – już powstaje. W holenderskim Vlissingen położono już fundamenty, a dokładniej kesony, na których będzie się ona utrzymywać na powierzchni.
Princess Elisabeth Island – wizualizacja

Princess Elisabeth Island – wizualizacja

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zgodził się przyznać firmie Elia Transmission Belgium (ETB) dotację w wysokości 650 milionów euro) na pomoc w budowie pierwszej na świecie sztucznej wyspy energetycznej. Dzięki tej inwestycji Belgia staje się liderem w rozwoju infrastruktury dla odnawialnych źródeł energii, a wyspa zasilana energią wiatrową pomoże uniezależnić kraj od paliw kopalnych. Zapewniają 3,5 GW nowej mocy wiatrowej na morzu, co wystarczy do zapewnienia energii do ponad 3 milionów gospodarstw domowych.

Pierwsza wyspa energetyczna na świecie to wielka szansa dla Europy

Princess Elisabeth Island to pionierski projekt sztucznej wyspy energetycznej, budowanej na Morzu Północnym ok. 45 km od belgijskiego wybrzeża. Wyspa, która ma powstać w latach 2024-2027, zmniejszy zależność kraju od paliw kopalnych i zapewni bardziej przystępną cenowo zieloną energię elektryczną. W znacznym stopniu przyczyni się również do osiągnięcia przez Unię Europejską celów w zakresie energii odnawialnej i celu neutralności klimatycznej.

Czytaj też: Chiny inwestują w zasoby na przyszłość. Aż 124 nowe złoża odkryte w ciągu roku

Wyspa zostanie wyposażona zarówno w infrastrukturę przesyłu prądu zmiennego (HVAC), jak i stałego (HVDC), co umożliwi efektywne połączenie farm wiatrowych z belgijską siecią elektroenergetyczną oraz stworzenie nowych połączeń między Belgii a Wielką Brytanią i innymi krajami. Wykorzystując system hybrydowych interkonektorów, wyspa pozwoli nie tylko na wymianę energii między krajami, ale także na integrację dużych ilości energii odnawialnej z europejską siecią.

Princess Elisabeth Island wyprodukuje energię dla 3 milionów domów

Pierwsze kesony są obecnie budowane w Vlissingen (Holandia) – wkrótce zostaną zatopione w morzu i wypełnione piaskiem, aby utworzyć fundamenty wyspy. Infrastruktura wysokiego napięcia zainstalowana na wyspie połączy kable eksportowe farm wiatrowych Princess Elisabeth Zone, a jednocześnie będzie służyć jako węzeł dla przyszłych połączeń międzysystemowych, które połączą Belgię ze Zjednoczonym Królestwem i innymi krajami.

Princess Elisabeth Island – lokalizacja

Te hybrydowe połączenia międzysystemowe umożliwią wymianę energii między Belgią a jej sąsiadami, a jednocześnie będą połączone z dużymi farmami wiatrowymi na Morzu Północnym. Ten ostatni ostatecznie dostarczy Belgii duże ilości energii odnawialnej.

Robert de Groot, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, wyjaśnia:

Projekt Princess Elisabeth Island jest kamieniem węgielnym dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i niezależności Belgii i Europy. Ta inicjatywa nie tylko wzmacnia infrastrukturę energetyczną Belgii, ale także wspiera kluczowe połączenia z sąsiednimi krajami, promując w ten sposób zwiększoną współpracę regionalną.

Princess Elisabeth Island jest częścią unijnego programu REPowerEU, którego celem jest zmniejszenie zależności od paliw kopalnych.