Prehistoryczne znaleziska rozpalają wyobraźnię. Mogą zdradzić nieznane aspekty życia na Wyspach

Wykopaliska archeologiczne prowadzone niedaleko angielskiego Faversham na terenie hrabstwa Kent odsłoniły szereg obiektów o zróżnicowanym pochodzeniu. Liczące kilka tysięcy lat znaleziska mogą wypełnić lukę związaną z prowadzonym na tych terenach osadnictwem.
Prehistoryczne znaleziska rozpalają wyobraźnię. Mogą zdradzić nieznane aspekty życia na Wyspach

Mówimy bowiem o odkryciach sięgającym nawet 5000 lat wstecz. Z tego względu archeolodzy wskazują na ich genezę związaną z epokami neolitu i brązu. Ich działania miały miejsce na sporych rozmiarów cmentarzu – jednym z największych wywodzących się z odległej przeszłości. 

Czytaj też: Wymarłe gatunki człowieka zamieszkiwały dawniej Ziemię. Naukowcy odtworzyli ich wygląd

Przedstawiciele Kent Archeological Society opisują między innymi fragmenty krzemienia będące pozostałościami po jego obróbce, na przykład w celu produkcji narzędzi. Poza tym natknęli się na kawałki zdobionej ceramiki powstałej około 3000 lat przed tym, jak w tych okolicach pojawili się Rzymianie. Ich uwadze nie umknęły dowody wskazujące na pochówki w postaci skremowanych szczątków ludzkich.

Jak wyjaśnia Richard Taylor, dyrektor generalny Kent Archaeological Society, prace jego zespołu zapewniają istotny wkład w badania nad prehistorycznym okresem w Kent, umożliwiając fascynujący wgląd w życie sprzed ponad 5000 lat. Mowa o najstarszym hrabstwie w Anglii, w którym znajduje się więcej zamków i zabytkowych domów niż w jakimkolwiek innym regionie.

O istotności ostatnich odkryć najlepiej świadczy fakt, iż są one zdaniem Taylora starsze niż jakiekolwiek inne obiekty tam znalezione. Nie jest powiedziane, że na tym sukcesy się zakończą. Archeolodzy zamierzają kontynuować dotychczasowe wykopaliska oraz poświęcić sporo uwagi temu, co zostało już wydobyte. 

Prehistoryczne znaleziska dokonane na terenie hrabstwa Kent mogą dostarczyć bardzo istotnych informacji na temat osadnictwa funkcjonującego tam już przed kilkoma tysiącami lat

O archeologicznym potencjale tej lokalizacji świat nauki przekonał się już kilka lat temu. Najnowsze wysiłki były rozłożone na trzy odmienne stanowiska. Dwa rozciągają się na gruntach rolnych, natomiast trzecie znajduje się na zalesionym obszarze. Datowanie pochówków oraz miejsca odprawiania rytuałów sięgają okresu od 3000 do 1500 roku p.n.e., natomiast w przypadku wspomnianej ceramiki mowa o pochodzeniu z okolic 3350-2900 roku p.n.e. 

Czytaj też: Liczący tysiące lat przedmiot został znaleziony na Mazowszu. Nie pochodzi z terenów naszego kraju

Wnioski wyciągnięte na podstawie analiz tych odkryć powinny pozwolić na lepsze zrozumienie okoliczności, w jakich przebiegało osadnictwo prowadzone na terenie hrabstwa Kent przed tysiącami lat. Już teraz uczestnicy ekspedycji zwrócili uwagę na fakt, że wiele pochówków jest zlokalizowanych wzdłuż doliny, co może się okazać bardzo istotnym aspektem prowadzonych badań.