Mówimy bowiem o fortecy, której rozmiary są nawet 40 razy większe, aniżeli się początkowo wydawało. W poznawaniu sekretów tego obiektu pomogły zdjęcia wykonane z użyciem drona. Dmanisis Gora, bo taką nazwę zyskał prehistoryczny fort, stanowi obiekt badań rozpoczętych w 2018 roku.
Czytaj też: Tajna skrytka zawierała insygnia polskich władców! Wielkie skarby w średniowiecznej krypcie
Pomimo wieloletnich badań poświęconych strukturom o historii sięgającej przełomu prehistorii i starożytności, archeolodzy wiedzieli o nich stosunkowo niewiele. Jesienią ubiegłego roku udało się uzyskać kompleksowy obraz całego miejsca. Pomogła nie tylko technologia w postaci dronów, ale również fakt, że okoliczne tereny nie są teraz pokryte wysoką, zieloną roślinnością, tak jak to miało miejsce w okresie wiosenno-letnim.
Cały obiekt można podzielić na dwie osobne części, ponieważ wewnętrzne zabudowania są otoczone murami obronnymi oraz innymi umocnieniami. I nawet jeśli początkowo uznawano całą fortecę za relatywnie dużą, to spojrzenie na nią z powietrza zapewniło faktyczny wgląd w sytuację. Teraz wiadomo, że to wyjątkowo dużych rozmiarów obiekt. Jego całkowita powierzchnia to co najmniej 60 hektarów.
Znaleziona na terenie Gruzji forteca ma ponad 3000 lat. Dzięki zdjęciom z powietrza archeolodzy zorientowali się, że cały obiekt jest co najmniej 40-krotnie większy niż początkowo zakładali
Działania archeologiczne na terenie stanowiska Dmanisis Gora rozpoczęto od ufortyfikowanego cypla położonego u zbiegu dwóch dolin. Później do akcji wkroczył dron, który przez cały okres swojego działania w terenie wykonał niemal 11 000 zdjęć. Ich dalsza obróbka oraz połączenie zapewniły dostęp do mapy całego stanowiska ukazującej je w wysokiej rozdzielczości.
Obecnie naukowcy stojący za ostatnimi ustaleniami sugerują, jakoby chodziło o fortecę mającą od 60 do nawet 80 hektarów. Gdyby nie wykorzystanie współczesnych technologii do wykonania zdjęć z odpowiednio dużej wysokości, to faktyczne rozmiary tego miejsca pozostawałyby zagadką. Dodajmy do tego zdjęcia satelitarne, na podstawie których autorzy zbadali okoliczny krajobraz, a zrozumiemy, dlaczego nowe ustalenia są tak istotne.
Czytaj też: Historyczne odkrycie na Węgrzech. Zamiast wojownika w grobie znaleźli kogoś zupełnie innego
W oparciu o wyciągnięte wnioski naukowcy ogłosili, że geneza całego fortu może sięgać epoki brązu. Najstarsze powstałe tam struktury utworzono w okresie od 1500 do 500 roku p.n.e. Wydaje się, iż główna część tamtejszej populacji zamieszkiwała w wewnętrznej części. Zewnętrzna mogła być przeznaczona dla ludzi pojawiających się tam na krótszy czas bądź została zaprojektowana z myślą o poszerzeniu populacji.
Oczywiście zdjęcia lotnicze i satelitarne to jedno, lecz nie można zapominać o podstawie działań każdego archeologa, czyli wykopaliskach. Te odsłoniły do tej pory tysiące artefaktów w postaci fragmentów ceramiki, kości zwierząt i innych obiektów. Dalsze ustalenia powinny pozwolić na lepsze zrozumienie historii tego miejsca oraz rozprzestrzeniania podobnych obiektów w innych częściach prehistorycznego i starożytnego świata.