Skamieniałości pandy wielkiej (Ailuropoda melanoleuca) potrafią być niezwykle rzadkie. Naukowcy od lat natrafiają w chińskich górach na pojedyncze zęby czy fragmenty kości tego niedźwiedziowatego. To, co znaleziono w jaskini wapiennej w prowincji Shaanxi w północno-zachodnich Chinach, można określić prawdziwą sensacją – donosi o tym chińska agencja CGTN.
Czytaj też: Panda czerwona chciała odrobiny spokoju, więc uciekła z zoo. To nie pierwsza taka akcja
Mianowicie natrafiono na niemal kompletny szkielet pandy liczący co najmniej 10 tysięcy lat. Do odkrycia doszło w jaskini w mieście Hanzhong w regionie Chenggu. Czaszka znalezionej pandy jest kompletna w 90 proc., a reszta szkieletu w 70 proc. Mamy do czynienia z bardzo rzadkim odkryciem. Wstępne analizy wielkości czaszki, zębów i kości wykazują, że są to pozostałości po dorosłej samicy pandy wielkiej.
Panda wielka zasiedlała Chiny od dziesiątek tysięcy lat. Znalezisko z jaskini to potwierdza
Póki co więcej szczegółowych badań naukowych nie przeprowadzono. Wiadomo, że znalezisko liczy od 200 do 10 tysięcy lat – wydatowane jest na środkowy lub późny plejstocen. Przypomnijmy, że była to epoka, podczas której dochodziło do licznych zlodowaceń na półkuli północnej. Niektóre z nich obejmowały m.in. terytorium Polski.
Czytaj też: To była ostatnia panda w Europie! Wiadomo, co jadła i jaki los ją spotkał
Dla agencji CGTN wypowiedział się Hu Songmei, członek Komitetu Paleontologii prowincji Shaanxi, który stwierdził, że „ten niemal kompletny szkielet obejmujący czaszkę, kości śródstopia i kręgi jest czymś niespotykanym w Shaanxi i prawdopodobnie w całych Chinach.” Z jaskini zebrano łącznie 33 okazy kości i zostaną one przekazane do dalszych inwestygacji naukowych.
Czytaj też: Rzadka panda dostrzeżona w Chinach. Znacznie różni się od swoich kuzynów
Warto dodać, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu pandy wielkiej nie przypisywano do niedźwiedziowatych. Dopiero badania molekularne w 1985 roku wykazały, że jest ona bardziej spokrewniona z niedźwiedziem brunatnym czy grizzly, aniżeli z… pandą małą (inaczej pandką rudą). Najpewniej linia ewolucyjna pandy wielkiej wyodrębniła się od wspólnego przodka niedźwiedziowatych 19 milionów lat temu, w epoce miocenu. Obecnie ten gatunek znajduje się na drzewie genealogicznym w tej samej odległości od wspólnego przodka, co wszystkie pozostałe gatunki niedźwiedzi.