Firma Aeromine Technologies na zlecenie BMW Group zamontowała kilka cichych, poziomych turbin wiatrowych na dachu fabryki MINI w Oksfordzie. Nie dość, że cechuje je większa efektywność w warunkach umiarkowanego wiatru, to jeszcze zajmują znacznie mniej miejsca.
Czytaj też: Nie elektryki, lecz auta napędzane wodorem. BMW pokazuje, jak będzie wyglądała przyszłość
Według Aeromine każda z jej turbin – które nie zawierają widocznych ruchomych części – wymaga zaledwie 10 proc. powierzchni dachu co panel słoneczny, aby wytworzyć taką samą ilość energii. Firma twierdzi również, że dostarczają o 50 proc. więcej energii niż instalacje solarne przy tym samym koszcie. To może być prawdziwa rewolucja energetyczna, nie tylko w kontekście fabryk samochodowych.
Claus Lønborg, dyrektor zarządzający Aeromine Technologies Inc., mówi:
Partnerstwo Aeromine z BMW Group stanowi kluczowy krok w naszej misji innowacji i rozszerzania możliwości rozwiązań w zakresie energii odnawialnej. Nasza „nieruchoma” technologia energii wiatrowej została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo współpracować z systemami solarnymi, maksymalizując produkcję energii odnawialnej z dachów, a jednocześnie pomagając w rozwiązywaniu problemów, takich jak hałas, wibracje i wpływ dzikiej przyrody.
BMW ma jasne cele i zamierza je zrealizować
Aeromine już w 2022 r. testowało swoje urządzenia w zakładzie producenta chemikaliów BASF Corporation w Michigan. Niedawno zainstalowany nieruchomy system energii wiatrowej w zakładzie MINI jest pierwszym tego typu w Wielkiej Brytanii.
Czytaj też: Niemcy będą mieli potężne turbiny wiatrowe. Wybór dostawcy wzburzył cały kontynent
Poza niewielkimi rozmiarami, turbiny te są również niedrogie w budowie i utrzymaniu. Firma twierdzi, że są wykonane z materiałów, które można łatwo poddać recyklingowi, wykorzystują uszczelniony generator, który nie wymaga okresowego smarowania i powinny wytrzymać 20 lat.
Poziome turbiny są umieszczane na krawędziach dachów budynków, zwrócone w kierunku dominującego kierunku wiatru. Gdy wiatr przyspiesza przechodząc nad krawędzią budynku, przepływa nad pionowymi profilami aerodynamicznymi umieszczonymi po obu stronach wysokiej centralnej kolumny. Tworzy to strefę niskiego ciśnienia za kolumną, która powoduje zasysanie powietrza przez spód urządzenia, obracając wewnętrzne śmigło w celu wytworzenia energii.
Głównym pomysłem w przypadku nieruchomych turbin wiatrowych firmy Aeromine jest uzupełnienie dachowych instalacji solarnych, które mogą generować energię tylko wtedy, gdy jest słonecznie. Ponieważ zajmują mało miejsca, na dachu zostaje dużo miejsca na montaż paneli słonecznych.
Jeśli ten początkowy projekt z BMW odniesie sukces, Aeromine ma nadzieję, że doprowadzi to do szerszego wdrożenia jego systemów w zakładach producenta samochodów w innych częściach świata. BMW Group wyznaczyła sobie jasne cele dotyczące redukcji CO2 do 2030 r. – od łańcucha dostaw, przez produkcję, aż po koniec fazy użytkowania – i nieustannie poszukuje nowych sposobów na ograniczenie emisji, w tym poprzez eksplorację nowych innowacji.