Jednym z elementów transformacji energetycznej jest budowa farm wiatrowych i słonecznych. Udział odnawialnych źródeł energii w naszym rodzimym koszyku energetycznym regularnie rośnie i nic nie wskazuje na to, by trend miał się odwrócić. Zdaniem przedstawicieli European Energy mowa o finansowaniu o wysokości 143,7 mln złotych.
Czytaj też: Nowa bateria jądrowa ma pomóc w starciu z Chinami. Amerykanie postawili na wyjątkowe rozwiązanie
Fundusze te mają pozwolić na budowę farmy fotowoltaicznej Łobez oraz Dębnica Kaszubska. Na realizację pierwszej inwestycji zostanie wydane 36,04 mln złotych, natomiast druga zostanie wsparta kwotą 107,69 mln złotych. Farma Łobez ma mieć łączną moc 16 MWp, podczas gdy farma Dębnica Kaszubska wykręci nawet bardziej imponujący wynik, bo 54,2 MWp.
Dzięki finansowaniu przyznanemu na rzecz European Energy zbudowane mają zostać dwie farmy fotowoltaiczne. Ich uruchomienie jest planowane na IV kwartał tego roku
Inwestycje zostaną przeprowadzone na terenie województw pomorskiego oraz zachodniopomorskiego. Panujące tam warunki mają sprzyjać wytwarzaniu energii z wykorzystaniem światła słonecznego. I choć nasza część Europy nie słynie z wysokiego natężenia promieniowania w skali roku, to rosnąca wydajność ogniw słonecznych sprawia, że można coraz efektywniej wykorzystywać dostępne zasoby.
Jak stwierdził dyrektor generalny European Energy, Knud Erik Andersen, zabezpieczenie finansowania jest ważnym kamieniem milowym dla projektów fotowoltaicznych realizowanych w Polsce. Podpisana umowa podkreśla silne partnerstwo, jakie łączy tę grupę z mBankiem oraz skalę działań mających na celu wdrażanie rozwiązań z zakresu energii odnawialnej. Według Andersena przeprowadzone inwestycje odegrają kluczową rolę w transformacji energetycznej naszego kraju.
Czytaj też: W Polsce nie ma jeszcze żadnej elektrowni atomowej. Już mówią o tym, gdzie stanie druga
Inwestycje trwają, ponieważ prace budowlane mające na celu uruchomienie obu farm fotowoltaicznych już się rozpoczęły. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do rozpoczęcia przez nie działalności dojdzie w IV kwartale tego roku. Co ciekawe, European Energy działa nie tylko w dziedzinie fotowoltaiki. Zajmuje się również energetyką wiatrową i produkcją paliw takich jak zielony wodór i zielony e-metanol. Pokazuje to, jak zmieniły się obecne realia rynkowe, mocno skoncentrowane na źródłach energii, które będą nie tylko wydajne, ale i przyjazne dla środowiska.