Nasi sportowcy przywieźli z Rio 11 medali. Sukces? Spójrzmy raczej na polskich uczniów biorących udział w międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych. W tym roku zdobyli łącznie 25 medali ze wszystkich możliwych dyscyplin: matematyki, informatyki, chemii, fizyki, biologii, geografii i lingwistyki matematycznej. “W klasyfikacji medalowej wszech czasów w pierwszej piątce jesteśmy m.in. z informatyki i chemii, w tym roku trzecie miejsce zajęli lingwiści matematyczni, choć takiego przedmiotu nawet nie ma w programie naszej szkoły! W »top 10« informatyków jest już czterech Polaków” – pisała Justyna Suchecka w “Gazecie Wyborczej”.
Są powody do dumy, ale też i do zadumy. Dlaczego tak mało mówi się w mediach o sukcesach młodych olimpijczyków przedmiotowych? A jeśli już się mówi, to czemu tak krytycznie? W internecie często pojawiają się komentarze typu “i tak wyjadą z Polski” albo “co to zmienia w polskiej edukacji?”. Dlatego zaprosiłem do studia TOK FM:
- Justynę Suchecką, dziennikarkę „Gazety Wyborczej”,
- Krzysztofa Choszczyka, absolwenta XXVII Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie, srebrnego medalistę olimpiady lingwistycznej,
- Mateusza Radeckiego, absolwenta VI Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu, złotego medalistę olimpiad informatycznych,
- Jakuba Radoszewskiego z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, kierownika jury Olimpiady Informatycznej.
Przy okazji polecam archiwalne audycje o nowych technologiach w edukacji, edukacji przyszłości, e-sporcie i nauce kodowania. A to krótki film o tegorocznej olimpiadzie informatycznej:
Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 3 września po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!