Dr inż. Jarosław Strzałkowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) pracuje nad nowym rodzajem betonu żelowego. Celem badań jest stworzenie technologii do produkcji porowatego materiału o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. Jak tłumaczy naukowiec w rozmowie z PAP, dotychczasowe metody produkcyjne betonu komórkowego polegały na uzyskiwaniu porowatości przez napowietrzanie proszkiem z aluminium. We własnej metodzie uczony stosuje żelowanie. Co ciekawe, do tej pory nikt jeszcze nie wpadł na taką technikę wytwarzania materiału.
Czytaj też: Koniec z “wielką płytą”. Ten niby-beton jest jak klocki Lego i nie drażni Matki Natury
Innowacyjny beton żelowy powstaje z zaczynu cementowego (zmieszanego cementu z wodą), do którego dodaje się skrobię. Może to być skrobia ziemniaczana czy kukurydziana. Następnie taki zimny zaczyn jest mieszany, a temperatura powoli zwiększana. Dochodzi wówczas do żelowania. Wytwarza się żel skrobiowy – podobny jak w kisielu, który przecież składa się z dużej mierze z cukru i skrobi ziemniaczanej!
Beton żelowy, który powstaje podobnie jak kisiel. Ma lepsze właściwości od zwykłego betonu
Żelowa substancja stanowi w tym wypadku szkielet przyszłego materiału. Wokół niej wiąże się spoiwo, jakim jest cement. Kiedy on stwardnieje, uzyskujemy wysoce porowaty beton o dobrej termoizolacyjności. Dr Strzałkowski porównuje wytrzymałość swojego materiału do typowego betonu komórkowego. Okazuje się, że żelowy odpowiednik jest około dwa razy bardziej wytrzymały (4-5 MPa versus prawie 10 MPa).
Czytaj też: Rewolucyjny beton ma w sobie coś lepszego niż piasek. Zbierajmy już ręce do oklasków
Szczeciński badacz będzie kontynuował swoje prace dzięki otrzymanemu niedawno grantowi z Narodowego Centrum Nauki w ramach 19. edycji konkursu SONATA – czytamy w komunikacie prasowym ZUT. Projekt „Kompleksowe badania struktury lekkich kompozytów cementowych o wysokiej porowatości – beton żelowy” dalej będzie dotyczyć struktur cementowych opartych o proces żelowania skrobi w zaczynie cementowym. Wyniki pracy przyczynią się do większego zrozumienia niezwykłych cech betonu żelowego (m.in. jego gęstości).
Czytaj też: Ich beton wytrzymał tysiące lat i dalej stoi. Zagadka budowniczych ze starożytnego Rzymu rozwiązana
W przyszłości planowane jest również nawiązanie współpracy z podmiotami prywatnymi, które specjalizują się w produkcji betonu. Kooperacja z takimi firmami pozwoli na wdrożenie nowego rozwiązania za kilka lat – informuje nas PAP. Pozostaje nam nic innego, jak trzymać kciuki za powodzenie działań i oczekiwać, że branża budowlana z zainteresowaniem przyjmie nowy rodzaj betonu.