Polacy nagrodzeni za złamanie kodu Enigmy

Dokonanie trzech polskich matematyków, którzy złamali kody Enigmy, doceniono “Kamieniem milowym”, przyznawanym przez międzynarodowe stowarzyszenie IEEE.
Beta Technologies uruchamia pierwszą fabrykę w Vermont

Beta Technologies uruchamia pierwszą fabrykę w Vermont

Wyróżnienie „Milestone” (kamień milowy) przyznaje The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) – największe na świecie stowarzyszenie zawodowe techników, inżynierów i naukowców z obszaru elektryki i elektroniki. Nagradzane są nim odkrycia epokowe i wybitne osiągnięcia techniczne, które przyczyniły się do rozwoju ludzkości.

Dotychczas przyznano około 120 „kamieni milowych”, a ich laureatami byli m.in. Thomas Edison, Guglielmo Marconi, Nikola Tesla, Aleksander Bell. Teraz w gronie docenionych znaleźli się także: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski z polskiego Biura Szyfrów za złamanie po raz pierwszy kodów Enigmy w latach 1932-1939.

“Polscy matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski z krajowego Biura Szyfrów złamali kody maszyny szyfrującej Enigma. Pracując razem z inżynierami fabryki AVA w Warszawie zbudowali bombę – pierwszą maszynę deszyfrująca kody Enigmy. Ich osiągnięcia były podstawą do dalszych prac Brytyjczyków nad deszyfracją, które w okresie późniejszym z pomocą Amerykanów, przyczyniły się do zakończenia II-giej wojny światowej” – głosi tekst tablicy, upamiętniającej nadanie wyróżnienia.

Odznaczenie przyznano na wniosek i w wyniku wieloletnich starań polskiej sekcji IEEE. “To prestiżowe wyróżnienie ostatecznie niweczy kolportowaną przez blisko 70 lat fałszywą informację przypisującą zasługi związane ze złamaniem kodów Enigmy tylko Brytyjczykom i Amerykanom” – czytamy w komunikacie IEEE.


Uroczystość nadania odznaczenia „Milestone” i odsłonięcie tablicy pamiątkowej, odbędzie się 5 sierpnia o godz. 12 przed Instytutem Matematycznym PAN w Warszawie.


Czytaj więcej: