Czym jest w ogóle ciepło odpadowe? Pod tym terminem kryje się energia cieplna powstająca jako produkt uboczny i oddawana do otoczenia. Wyróżniamy różne rodzaje ciepła odpadowego w zależności od zakresu temperatury. Istnieją już dzisiaj na świecie różne technologie, które zajmują się wykorzystywaniem takiej energii do produkcji energii elektrycznej czy chłodu. Niemniej bardzo często są to instalacje drogie w produkcji i użytkowaniu oraz cechujące się niską sprawnością (zwłaszcza przy źródłach ciepła poniżej 80 st. C).
Czytaj też: Schłodzisz pomieszczenie i obniżysz zużycie energii. A to wszystko bez instalacji jakiegokolwiek urządzenia
Zespół naukowców pod kierownictwem dra inż. Łukasza Witanowskiego z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN prowadzi badania nad instalacją, która pozwoli zbierać ciepło odpadowe i zamieniać je w chłód potrzebny chociażby w systemach klimatyzacyjnych latem. Urządzenie nazwano COOLERHEAT i jak przekonuje w rozmowie dla PAP Witanowski: „umożliwia ono pracę w niskich temperaturach z zadowalającą sprawnością, przy czym jest to układ korzystny finansowo”.
W jaki sposób można stworzyć chłód z ciepła? Polak będzie opracowywać innowacyjną instalację
Instalacja składa się z układu ORC (Organiczny Obieg Rankine’a) połączonego z układem VCC (Sprężarkowy Obieg Chłodniczy) za pomocą turbosprężarki. Ciepło odpadowe pomaga w wygenerowaniu mocy mechanicznej w turbinie, a ta natomiast napędza sprężarkę układu chłodniczego – czytamy w komunikacie PAP.
Czytaj też: Firma Billa Gatesa zaczyna budowę nowatorskiej elektrowni jądrowej. Jej reaktorów nie będzie chłodziła woda
Projekt badawczy Polaka o pełnej nazwie “Innowacyjna technologia produkcji chłodu z ciepła odpadowego (COOLERHEAT)” będzie trwał trzy lata i w większości obejmie swym zasięgiem prace eksperymentalne. Warto dodać, że jest on finansowy w ramach XIV edycji Programu LIDER. Podczas uroczystej gali w marcu br. Witanowski otrzymał z rąk Dyrektora NCBR symboliczny czek na finansowanie działań.
Czytaj też: 34 miliony lat temu doszło do ochłodzenia klimatu. Dwutlenek węgla spisał się wtedy na medal
Technologia zamieniająca ciepło odpadowe w chłód posiada wiele zalet. Nie tylko jest zgodna ze współczesnymi trendami ekologicznymi oraz dążeniem do zwiększania efektywności energetycznej. Stanowi także korzystną finansowo opcją dla przedstawicieli przemysłu. Zdaniem naukowca, COOLERHEAT „pozwoli przekształcić stratę w zysk”. Nie dość, że zakłady zredukują swój ślad węglowy, to również zużyją mniej energii na chłodzenie.