Spróbujmy sobie w myślach wymienić, z jakich aktywności składa się nasza zwykła codzienność. Bardzo często jeździmy do jakichś galerii handlowych na zakupy. Podjeżdżamy w wiele miejsc samochodem. Nierzadko również przemierzamy kilometry po chodnikach, czy to w drodze do pracy, szkoły czy innych miejsc. Lista zajęć oczywiście jest o wiele dłuższa. Takie rozpoczęcie tego tekstu ma na celu zwrócenie uwagi na to, że we wszystkich wymienionych powyżej lokalizacjach mogą znajdować się panele słoneczne.
Czytaj też: Te argumenty zamkną sceptykom fotowoltaiki usta. Matka Natura dziękuje za panele słoneczne
Turecki producent modułów krzemowych Ankara Solar Energy chwali się osobliwą serią produktów. Są to panele słoneczne w formie antypoślizgowej, szklanej podłogi. Mogą być one wbudowane w chodniki, tarasy, na parkingach, różnorakich podjazdach, również w otoczeniu centrów handlowych. Na co dzień możemy nawet nie dostrzegać ich obecności, a mimo tego te konkretne moduły są w stanie produkować spore ilości zielonej energii.
Podłogowe panele słoneczne. Zamontujesz się w chodniku, na tarasie czy parkingu
Twórcą innowacyjnych ogniw jest firma, która w branży fotowoltaicznej działa już od 2013 roku. Roczne zdolności produkcyjne sięgają 750 MW, a ekspert realizowany jest do około 40 krajów – czytamy w PV Magazine. Podłogowe panele słoneczne są na rynku tureckim i greckim od 2022 roku, a w ostatnich dniach ogłoszono ich sprzedaż w reszcie Europy oraz USA.
Czytaj też: Te panele słoneczne osiągnęły rekordową wydajność. Perowskity zapewniły aż 27 proc. skuteczność
Jak wygląda produkt pod kątem technicznym? Mamy tutaj do czynienia z ogniwami krzemowymi, których podstawa jest wykonana z polipropylenu zdolnego wytrzymać obciążenie do jednej tony. Twórcy gwarantują 10 lat wysokiej wydajności i wytrzymałość w zakresie temperatur od -40 do 85 st. C. Sprawność konwersji energii wynosi około 17 proc.
Czytaj też: W Chinach już to mają, a my dopiero czekamy. Po co im tak cienkie panele słoneczne?
W sprzedaży są dwa modele fotowoltaicznych podłóg. Różnią się one rozmiarami. Większy model ma kształt kwadratu o boku 82 cm i moc nominalną 120 W, a mniejszy jest kwadratem o boku 42 cm i mocy nominalnej – 30 W. Jak zachwala dodatkowo producent, panele słoneczne nie wymagają dużych dodatkowych nakładów finansowych, aby je zamontować na powierzchni płaskiej. Nie trzeba stosować żadnych dodatkowych stalowych czy aluminiowych stelaży. Całość jest montowana na specjalnych cokołach dostarczanych wraz z modułami. Szacowany czas zwrotu inwestycji dla instalacji o mocy 1 kW dla Hiszpanii czy Grecji wynosi od 4 do 5 lat.