Cechą charakterystyczną cukrzycy jest niezdolność do wytworzenia wystarczającej ilości insuliny do regulacji poziomu glukozy we krwi. Osoby z cukrzycą typu 1, a także wiele osób z cukrzycą typu 2, potrzebują insuliny kilka razy dziennie, a zwykle jest ona podawana w postaci zastrzyków podskórnych. Nie tylko jest to niewygodne, ale stwarza potencjalne zagrożenie biologiczne.
Czytaj też: Doustna insulina coraz bliżej. Testy ruszają w przyszłym roku
Diabetycy, którym nie służą zastrzyki z insuliną, wkrótce mogą liczyć na mniej inwazyjną metodę terapeutyczną. Naukowcy z University of British Columbia (UBC) opracowali nową metodę podawania tego hormonu, w której po prostu kilka kropel umieszcza się pod językiem. Szczegóły opisano w czasopiśmie Journal of Controlled Release.
Prof. Shyh-Dar Li z UBC mówi:
Moje laboratorium pracowało nad alternatywami dla insuliny bezigłowej przez ostatnie trzy lata. Wypróbowaliśmy spraye do nosa, zanim zdecydowaliśmy się na krople doustne, które są łatwe i wygodne. Mamy nadzieję, że krople doustne otworzą nowe możliwości dla pacjentów z cukrzycą – ułatwiając przyjmowanie leków i regulując poziom glukozy we krwi, aby zachować zdrowie w dłuższej perspektywie.
Podjęzykowe krople insuliny lepsze niż zastrzyki i tabletki
Insulina jest delikatną cząsteczką, która nie przetrwa podróży przez żołądek do jelit, gdzie powinna zostać wchłonięta do krwiobiegu. Pomocne może być jej zamknięcie w różnych materiałach lub nawet wykonanie kapsułek, które fizycznie “wstrzykują” ją do wyściółki jelit. Ale w takich okolicznościach insulina jest najpierw metabolizowana przez wątrobę, co może zmieniać jej strukturę.
Czytaj też: Cukrzyca pokonana! Nie potrzeba zastrzyków z insuliną i żadnych leków
Naukowcy z UBC wpadli na pomysł, by insulinę dostarczać do organizmu podjęzykowo. Taka metoda sprawdza się w przypadku leków, które nie przeżywają w kwaśnym środowisku żołądka, a jednocześnie jest skuteczna, bo tkanka pod językiem zawiera wiele naczyń włosowatych, które pozwalają lekowi szybko dyfundować do krwiobiegu.
Metoda ta nie zadziałałaby w przypadku insuliny, ponieważ hormon ten jest dużą cząsteczką, która nie przedostaje się łatwo przez komórki. Dlatego zespół prof. Shyh-Dara Li połączył ją z peptydem penetrującym komórki (CPP), który sprawia, że komórki są bardziej porowate.
Dr Jiamin Wu z Li Lab wyjaśnia:
Pomyśl o tym jako o przewodniku, który pomaga insulinie poruszać się po labiryncie, aby szybko dotrzeć do krwiobiegu. Ten przewodnik wskazuje najlepsze trasy, ułatwiając insulinie dotarcie tam, gdzie jest potrzebna.
Zespół przetestował tę technikę na myszach. W połączeniu z CPP insulina skutecznie dotarła do krwiobiegu i kontrolowała poziom glukozy we krwi mniej więcej tak samo dobrze, jak insulina podawana w zastrzyku. Bez CPP insulina miała tendencję do zatrzymywania się w wyściółce jamy ustnej i nie spełniała swojej roli.
Exubera, wziewny produkt insulinowy, był krótko dostępny na rynku w 2006 r., ale później go wycofano. Naukowcy mają nadzieję na osiągnięcie szybkiego, bezbolesnego podawania insuliny bez znaczących skutków ubocznych. Oczekuje się, że nowa technologia bezigłowa zmniejszy ryzyko zakażenia krzyżowego, ukłuć igłą, przypadkowych infekcji i niebezpiecznej utylizacji zanieczyszczonych igieł.