Nowelizacja ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw miała umożliwić różnym operatorom dostarczanie przesyłek urzędowych. Propozycja nowelizacji zawierała zapis o tym, że do przesyłania korespondencji nie trzeba wybierać usług operatora wyznaczonego, czyli Poczty Polskiej.
Sejm podtrzymał monopol Poczty Polskiej
Nowelizacja została przeanalizowana przez Senat i wróciła do Sejmu. W piątek 4 kwietnia 2025 roku odbyło się głosowanie nad przyjęciem poprawek wprowadzonych przez Senat (punkty 40-42 na liście głosowań). Jedna z poprawek Senatu to właśnie wykreślenie zapisów likwidujących monopol Poczty Polskiej.
Sejm przyjął poprawki Senatu niemal jednogłośnie. Za ich odrzuceniem opowiedziało się tylko 2 posłów, 2 wstrzymało się od głosu, a przeciw odrzuceniu głosowało aż 418 posłów. Odrzucone zostały także inne poprawki, ale nie miały one wpływu na merytoryczną stronę nowej ustawy.
Czytaj też: Poczta Polska będzie tupać ze złości. Pisma urzędowe można nadać kurierem
Poza zniesieniem instytucji operatora wyznaczonego nowelizacja ujednolici terminy doręczeń pism urzędowych. W przypadku doręczeń hybrydowych, czyli takich, w których Poczta Polska drukuje otrzymane cyfrowe pismo, przewidywany był czas liczący 15 dni. W nowym brzmieniu ustawy dla wszystkich form ma to być 14 dni.
Ponadto nowelizacja dotyczy między innymi objęcia oprocentowaniem nadpłaty podatku w czasie od jej powstania do zwrotu. Dotyczy to nadpłat powstałych na skutek orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na rzecz podatnika oraz korzystnych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości.
Ustawa ujednolica też terminy dotyczące doręczeń pism urzędowych do 14 dni (w przypadku doręczeń hybrydowych przewidziany był 15 dniowy termin doręczenia).
Kolejnym krokiem jest przekazanie nowelizacji ustawy na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Prace mają zostać ukończone w drugim kwartale 2025 roku.