Poczta Polska będzie tupać ze złości. Pisma urzędowe można nadać kurierem

W czwartek 20 lutego 2025 Sejm uchwalił nowelizację Ordynacji podatkowej. Głównym celem ustawy jest objęcie oprocentowaniem nadpłat podatków po wyrokach TK i TSUE, ale jest w niej jeszcze coś. Sejm odebrał Poczcie Polskiej monopol na dostarczanie pism urzędowych.
Kurier Poczty Polskiej. Źródło: Poczta Polska

Kurier Poczty Polskiej. Źródło: Poczta Polska

Za przyjęciem ustawy głosowało 238 posłów, przeciw było 181, a 9 wstrzymało się od głosu.

Koniec władzy awizo

Poczta Polska nie cieszy się sympatią, więc zmiana zawarta w ordynacji podatkowej powinna ucieszyć wielu Polaków. Firma ma potężne problemy ze związkami zawodowymi i stara się zwalniać pracowników, których i tak ma za mało. To przekłada się na fatalną jakość usług. Listonosze są obciążeni do tego stopnia, że w wielu miejscach nawet nie próbują dostarczać przesyłek i tylko zostawiają awizo w skrzynkach… czasami od razu powtórne. Liczne Urzędy Pocztowe z kolei skracają czas pracy, co znacznie utrudnia Polakom odbiór przesyłek. Do tego należy dodać sporo nietrafionych pomysłów biznesowych… i mamy rynkową klapę.

Trudno powiedzieć, czy zawodność usług Poczty Polskiej przyczyniła się do decyzji Sejmu, ale jako obywatele na pewno nie mamy na co narzekać.

Ustawa przewiduje, że w sytuacjach, gdy obowiązuje termin nadania, liczy się nadanie u dowolnego operatora pocztowego. Wcześniej zapis mówił tylko o placówce operatora wyznaczonego, czyli Poczty Polskiej. Nowa treść Art. 12 §6 pkt. 2 Ordynacji podatkowej będzie zawierała zapisy o zachowaniu terminów nadań pism:

nadanych do organów podatkowych u dowolnego operatora pocztowego w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe i dowolnego podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terytorium innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej, otrzymanych przez dowolnego operatora pocztowego po nadaniu w państwie spoza Unii Europejskiej.

Czytaj też: Cyfrowa rewolucja w rozsypce – rząd bierze Pocztę Polską na dywanik!

Zmiana w ustawie mówi, że pismo urzędowe można nadać u dowolnego operatora pocztowego. Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 23 listopada 2012 roku Prawo pocztowe (art. 3 pkt. 12) operator pocztowy do dowolny przedsiębiorca, uprawniony do wykonywania działalności pocztowej, czyli wpisany do rejestru operatorów pocztowych. Listę można znaleźć na portalu dane.gov.pl. Znajdują się na niej 260 przedsiębiorstw o różnym zasięgu, od gminy po międzynarodowy.

Na liście znajdziemy między innymi popularne firmy kurierskie, takie jak:

  • InPost,
  • DPD,
  • DHL,
  • Orlen Paczka,
  • UPS
  • i FedEx.

Niewykluczone więc, że pisma urzędowe będziemy dostawać nie tylko pod drzwi, ale też do automatu paczkowego firmy kurierskiej. Tak samo będzie można je nadawać. Liczyć się będzie więc nie tylko data stempla pocztowego, ale też na przykład data wrzucenia listu do skrytki w automacie lub przekazania go kurierowi.

Zmiany wejdą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu w Dzienniku ustaw.

Anna RymszaA
Napisane przez

Anna Rymsza