Zespół japońskich i francuskich astronomów zauważył 17 nieznanych dotąd galaktyk, które przed około 12 mld laty przyczyniły się do przerzedzenia mgły w młodym Wszechświecie. Wszystkie z nich emitują intensywne promienie ultrafioletowe, mogły one więc zjonizować wodór i zakończyć “Wieki Ciemne” w historii Kosmosu.
Najnowsze obiekty są oddalone od naszej gwiazdy macierzystej o około 12 miliardów lat świetlnych. Oznacza to więc, że ich światło pochodzi z czasów, gdy Wszechświat był młodzikiem w wieku około 2 miliardów i właśnie przebył okres „Wieków Ciemnych”. Astronomowie obserwowali te galaktyki za pomocą specjalnego filtra, który przepuszczał jedynie światło o długości fali wynoszącej 360 nanometrów — wielkość ta odpowiada promieniowaniu jonizującemu o długości fali wynoszącej 91.2 nm, które na swojej długiej drodze z galaktyk oddalonych o 12 mld lat świetlnych zostało „wydłużone“ o cztery razy.
Do tej pory znane były zaledwie dwie galaktyki emitujące promieniowanie UV, pochodzące z tak wczesnego okresu historii Kosmosu — mówią naukowcy. Wyniki tych obserwacji wskazują na to, że galaktyki emitujące silne promieniowanie jonizujące musiały spełniać rolę pochodni, rejonizując ciemny i mglisty Kosmos. Odkrycie pomoże astronomom wyjaśnić, jaki proces doprowadził do końca kosmicznej ery ciemności. JSL
źródło: www.naoj.org