Mnogość rozmiarów i zastosowań ogonów kręgowców jest spektakularna. U kangura pełni on rolę trzeciej nogi, u królika pomaga w komunikacji z towarzyszami, a u hipopotama przydaje się do rozrzucania odchodów. Wiele drapieżników używa ogonów do polowań, ale u psów rola tej części ciała przez lata była owiana tajemnicą.
Czytaj też: Od kiedy towarzyszą nam psy? Nowe badania przesuwają granice
Łącząc dane eksperymentalne, modelowanie matematyczne i symulacje, międzynarodowy zespół badaczy stwierdził, że ogon psa odgrywa bardzo małą rolę w stabilizacji ich ruchu. Szczegóły opublikowano w pracy na serwerze preprintów bioRxiv.
Psi ogon bezcenny, ale nie do tego, o czym myśleliśmy
U wielu zwierząt ogony są wykorzystywane do różnych akrobacji, m.in. utrzymywania równowagi czy chwytania. Bezwładność ogona jest pomocna w zwinnej lokomocji, np. u wiewiórek. Ale gepardy używają ogony do stabilizacji ciała podczas skoków i obracania się. Naukowcy do tej pory sugerowali, że ten sam mechanizm może być wykorzystywany przez psy.
Dr Tom Rottier z Uniwersytetu w Manchesterze mówi:
Nie wiadomo, czy większe zwierzęta mięsożerne, takie jak psowate, mogą używać ogona do stabilizacji ciała. Wykazano, że zwierzęta z rodziny psowatych wykazują serie ruchów ogona, przy czym wiele psów chodzi z wyprostowanym ogonem, natomiast biega z ogonem ustawionym w jednej linii z kręgosłupem. Te ruchy są bardzo skomplikowane, co sprawia, że jest to mało prawdopodobna strategia dla innych zwierząt. Celem naszego badania było zaprojektowanie złożonego modelu biomechanicznego w celu zbadania możliwości inercyjnych ogonów psowatych.
Aby określić rolę, jaką ogony psów odgrywają w stabilizacji, naukowcy przeanalizowali sposoby ich poruszania się i skakania. Zebrane dane zostały użyte do opracowania skalowalnych modeli 25 różnych gatunków psów w trakcie ich skoków. Następnie wykonano symulowane skoki, zmieniając pozycję ogonów psów, aby sprawdzić, czy pozycjonowanie miało znaczący wpływ na sam skok. Nie miało. Symulowane psy były w stanie sprawnie skakać bez względu na to, co robiły ich ogony.
Czytaj też: Twój pies robi maślane oczy? Zignoruj to – dla jego dobra
Dr Tom Rottier dodaje:
Uważamy, że psy wykorzystują swoje ogony do innych celów, takich jak komunikacja i zwalczanie szkodników, ale nie do zwinności w manewrach. Biorąc pod uwagę niewiarygodnie niski ruch kątowy, jaki ogon narzuca na środek masy u szeregu gatunków psowatych, uważamy, że ogon psa jest przystosowany przede wszystkim do komunikacji.