Urządzenia ubieralne (wearables) miały być jednym z najważniejszych trendów technologicznych w tym roku. Mam jednak wrażenie, że te prognozy – po raz kolejny – okazały się przedwczesne. Jeden powód jest podobny do tego, o czym wspominałem podczas audycji o http://www.focus.pl/technika/czy-do-internetu-mozna-podlaczyc-dowolny-przedmiot-blog-11225: producenci elektroniki najwyraźniej nie mogą już sprzedać nam więcej komputerów, tabletów czy smartfonów, więc wymyślają nowe gadżety. Takie odgórne kreowanie potrzeb może mieć sens, ale chyba – przynajmniej na razie – nie w tym sektorze. Dlatego śmiałe wizje pokazane w tym filmie to jeszcze pieśń przyszłości:
Jest bowiem i drugi powód – bardzo ograniczona użyteczność tych ubieralnych gadżetów. Czytając recenzje np. dwóch nowych zegarków Samsunga i LG mam wrażenie, że producenci sami nie wiedzą, do czego miałyby one nam służyć. Bywają toporne, bywają denerwujące i nadal nie są “sexy”, podobnie jak chociażby Google Glass. A e-ubrania to nadal przede wszystkim wizje projektantów, które niewiele mają wspólnego z potrzebami konsumentów.
I właśnie o tym rozdźwięku między potrzebami a projektami chcę porozmawiać w najbliższej audycji na antenie TOK FM. Moimi gośćmi będą:
- Ewa Lalik, blogerka z serwisu Spider’s Web,
- Magdalena Ostoja-Chyżyńska, inżynier użyteczności, organizator Human Tech Art, prelegentka Geek Girls Carrots,
- Paweł Surgiel, prezes firmy Vizao.
Przypominam też o dwóch archiwalnych audycjach – o http://www.focus.pl/technika/ozywione-przedmioty-i-interaktywna-sztuka-9843 i http://www.focus.pl/technika/focus-w-tok-fm-sterowanie-elektronika-9152.
Audycji “Człowiek 2.0” możecie posłuchać 9 sierpnia po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępna jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!