Drony kamikadze to ostatnio temat “na czasie”, ale okazuje się, że coraz częściej myśli się o nich także w kontekście jednostek pływających. Autonomiczne systemy podwodne oferują coś więcej niż klasyczne torpedy, a przy tym potrafią zatopić nawet największego stalowego giganta.
Czytaj też: Z tego miejsca drony jeszcze nie startowały! Niesamowity pokaz możliwości francuskiej armii
Havelsan, turecka firma, którą uważa się za jednego ze światowych liderów w technologii obrony morskiej, zaprezentowała swoje najnowsze “dziecko”, nazwane ÇAKA. Jest to jednostka typu S-KUSV, czyli Submersible Kamikaze Unmanned Surface Vehicle, na pierwszy rzut oka przypominająca pojazd ze “Speed Racera” lub futurystyczny minijacht.
Pływające drony kamikadze to sprytne i zabójcze maszyny
ÇAKA to platforma morska zdolna do działania zarówno na powierzchni, jak i pod wodą. Unikalna konstrukcja tej jednostki pływającej pozwala na potężne ataki na cele powierzchniowe z ukrycia, zwiększając możliwości marynarki wojennej w misjach Anti-Access & Area Denial (A2AD), co w luźnym tłumaczeniu oznacza “nie wpuszczanie” i “rejony zabronione”.
Czytaj też: Drony jak uśpieni agenci. Rosja zaczyna nieczystą grę
Jeżeli chodzi o koncepcję A2AD, dotyczy ona zarówno działań powietrznych, morskich, jak i lądowych. W kategorii Anti Access dochodzi do niszczenia środków bojowych przeciwnika na podejściach do osłanianego rejonu za pomocą środków dalekiego zasięgu, a Area Denial dotyczy zwalczania przeciwnika bezpośrednio na danym obszarze, by nie miał swobody poruszania się na nim.
Do takich zadań idealnie sprawdzają się jednostki typu S-KUSV, czyli po prostu statki pływające kamikadze. ÇAKA jest wyposażony w ładunki wybuchowe o dużej sile rażenia, które są w stanie uszkodzić nawet największe cele. Jego zdolność do działania pod wodą dodaje element zaskoczenia, pozwalając zaskoczyć przeciwnika i zapewnić precyzję uderzenia.
Ta samobójcza bezzałogowa łódź podwodna ma 8,5 m długości, 3,3 m szerokości i osiąga prędkość ponad 60 węzłów. Przedstawiciele firmy powiedzieli Breaking Defense, że testy ÇAKA rozpoczną się we wrześniu tego roku i potrwają przez ok. dwa lata. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, turecki S-KUSV zostanie wprowadzony do służby.
Model ÇAKA można oglądać na Międzynarodowych Targach Przemysłu Obronnego w Turcji (IDEF 2023).
Jeden z przedstawicieli Havelsan powiedział:
W porównaniu z istniejącymi technologiami wojny morskiej, ÇAKA oferuje wyjątkowe zalety. Połączenie szybkości, niewidzialności, wytrzymałości i siły ognia sprawia, że jest to potężny atut w nowoczesnych i przyszłych operacjach morskich. Cieszymy się, że możemy zaprezentować ÇAKA na IDEF 23. Ta platforma zmienia zasady gry w technologii morskiej i nie możemy się doczekać, aby pokazać jej wpływ na pole walki.