Zapomniana platforma badawcza odżyje! Niesamowity powrót po latach

R/P FLIP zdecydowanie nie należy do zwyczajnych platform badawczych. Nietypowa konstrukcja wykorzystywana w badaniach prowadzonych na morzu miała zostać zniszczona, jednak w ostatniej chwili zdecydowano, że jej dalsze losy będą wyglądały zupełnie inaczej.
Zapomniana platforma badawcza odżyje! Niesamowity powrót po latach

FLIP, czyli Floating Instrument Platform, ma niemal 110 metrów długości. O ile w normalnej konfiguracji może przywodzić na myśl wynurzającą się łódź podwodną, tak istnieje możliwość jej zgoła odmiennego ustawienia. To mobilne laboratorium wykorzystywane przez Amerykanów może się bowiem obrócić o 90 stopni. W takich okolicznościach zamiast pozycji horyzontalnej przyjmuje pionowe ustawienie.

Czytaj też: Zmierzyli moment narodzin splątania kwantowego. Nieprawdopodobny sukces fizyków 

Tym sposobem zaczyna przywodzić na myśl ogromnych rozmiarów peryskop, którego zdecydowana część – bo około 90 metrów – znajduje się pod powierzchnią wody. Zwodowana w 1962 roku jednostka jest pozbawiona własnego napędu, dlatego za każdym razem, gdy pojawiała się potrzeba dostarczenia jej w konkretne miejsce, musiała być holowana. 

Nieco ponad rok temu, w sierpniu, R/P FLIP została wycofana ze służby. Odprowadzono ją wtedy do Meksyku, a plan działania zakładał zezłomowanie platformy. Teraz wiemy, iż zostanie zrealizowany inny scenariusz. To za sprawą interwencji dokonanej przez założyciela firmy DEEP. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jednostka zostanie ponownie zwodowana w 2026 roku. Zainteresowanie jej wykorzystywaniem wyraziły już rzekomo liczne grupy badawcze.

Platforma badawcza R/P FLIP jest nietypowa między innymi ze względu na fakt, że może zanurzać się pionowo. Przez kilkadziesiąt lat służyła amerykańskim naukowcom

Przez wiele lat ten nietypowy statek – o ile w ogóle można go określić takim mianem – służył naukowcom związanym ze Scripps Institution of Oceanography. Ci badali z jego pomocą liczne zjawiska – zarówno w morzach i oceanach, jak i w atmosferze. Wśród objętych ekspertyzami aspektów znalazły się chociażby badania poświęcone rozprzestrzenianiu fal dźwiękowych w oceanie i wpływowi zmian zasolenia oraz temperatury na cały proces.

Czytaj też: Pokłady wodoru znalezione w nieoczywistym miejscu. Mogą zaspokoić nasze potrzeby na setki lat

Trzy lata temu pojawiły się poważne problemy. Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych zakończyła finansowanie działalności R/P FLIP. W konsekwencji w 2023 roku klamka zapadła: jednostka musiała zakończyć swoją służbę. I choć miał ją czekać najgorszy możliwy los, tj. wizyta na złomowisku, to dzięki przedstawicielom DEEP sprawy przybiorą znacznie lepszy obrót. Platforma badawcza powróci do łask i będzie ponownie wykorzystywana na potrzeby zbierania informacji o morzach, oceanach, ich mieszkańcach czy zjawiskach zachodzących w atmosferze.