Dwa oblicza polskiej walki z plastikiem. Poznaliśmy nowe dane

Pod pewnymi względami nasz kraj zasłużył na brawa za walkę ze zużyciem plastikowych toreb. Z nowego zestawienia wynika bowiem, że wypadamy pod tym względem niemal najlepiej w całej Europie. Ale są też aspekty, w związku z którymi Polska prezentuje się zdecydowanie gorzej.
Dwa oblicza polskiej walki z plastikiem. Poznaliśmy nowe dane

Chodzi o dane zaprezentowane przez Eurostat w ubiegłym i obecnym miesiącu. Zacznijmy od optymistycznych wieści: Polacy zużywają wyjątkowo niewielkie ilości plastikowych toreb na zakupy. Korzystny trend jest mierzony na całym Starym Kontynencie, o czym najlepiej świadczy fakt, iż w 2021 roku przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej zużywał 77 takich toreb rocznie, a w kolejnym roku było to już 67. 

Czytaj też: Odkryto ogromne złoża metali ziem rzadkich. Były ukryte tam, gdzie nikt się ich nie spodziewał 

Zestawiając ze sobą dane zgromadzone na przestrzeni kilku lat, od 2018 do 2022 roku, dostrzeżemy natomiast spadek zużycia wynoszący aż 29%. To bardzo zadowalający wynik, który pokazuje, że wprowadzane regulacje dają zauważalne efekty. Pozycję niechlubnego lidera zajmują w tym zestawieniu mieszkańcy Litwy, gdzie przeciętny mieszkaniec zużywa rocznie aż 249 plastikowych toreb. 

Kolejne miejsca na podium przypadły Łotwie  (193 torby) oraz Czechom (185 toreb). Po przeciwnej stronie barykady, czyli wśród krajów zasługujących na szczególne brawa, znalazła się Belgia (4 torby na mieszkańca rocznie), Polska (7 toreb) oraz Portugalia (13 toreb). Na kolejne lata są zapowiadane dalsze ograniczenia sprzedaży. Na przykład najlżejsze opakowania, tj. te o wadze poniżej 15 mikronów, mają zostać wycofane z użytku w 2030 roku.

Nowe dane sugerują, że Polska wypada bardzo dobrze pod względem redukcji zużycia plastikowych toreb na zakupy

Niestety zdecydowanie gorzej nasz kraj wypada pod kątem recyklingu plastikowych opakowań. Raport z października, oparty na danych z 2022 roku, ukazuje dość mało optymistyczne realia. Właśnie w tym roku na terenie całej Unii wytworzono łącznie 83,4 mln ton odpadów opakowaniowych. W przeliczeniu na mieszkańca dało to 186,5 kg. O ile w zestawieniu z rokiem wcześniejszym dało to spadek o 3,6 kg na mieszkańca, tak względem sytuacji z 2012 roku odnotowaliśmy… wzrost o 31,7 kg.

Czytaj też: Fizyka codzienności. Co naprawdę czujemy dotykając różnych materiałów?

Jeśli chodzi o podział na różne typy odpadów, to 41% z nich stanowił papier i tektura, 19% plastik, 19% szkło, 16% drewno, a 5% metal. W 2022 roku na każdego mieszkańca krajów Unii przypadało 36,1 kg odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. 14,7 kg takowych poddano recyklingowi. W porównaniu z 2012 rokiem ilość powstałych tego typu odpadów wzrosła o 7,6 kg na mieszkańca, ale jednocześnie o 4 kg zwiększyła się też ilość odpadów poddanych recyklingowi. Przy podziale na kraje warto zwrócić uwagę na liderów recyklingu. Tu przoduje Słowacja (60%), Belgia (54%) oraz Niemcy i Słowenia (po 51%). Po przeciwnej stronie barykady znalazły się Malta (16%), Dania (23%) oraz Francja i Austria (po 25%). W tej “gorszej” części zestawienia znalazła się także Polska.