Amerykańska piramida ma niespodziewany związek z kosmosem. Naukowcy mają na to dowody

Budowanie piramid nie było wyłącznie domeną starożytnych Egipcjan. Równie imponujące obiekty powstawały w zupełnie innej części świata, a tzw. Piramida Księżyca okazuje się zorientowana pod względem astronomicznym.
Amerykańska piramida ma niespodziewany związek z kosmosem. Naukowcy mają na to dowody

Zlokalizowany na terenie miasta Teotihuacán obiekt jest drugą największą piramidą w tej okolicy, ustępującą pod tym względem jedynie Piramidzie Słońca. Samo miasto rozwijało się szczególnie intensywnie w okresie od IV do VII wieku, lecz ostatecznie opuszczono je w X wieku. 

Czytaj też: Setki kamiennych kręgów pochodzą sprzed powstania ludzkiej cywilizacji. Sensacyjne odkrycie 

Jeśli chodzi o większość słynnych zabudowań, to te powstały na drugim etapie rozwoju miasta. Przypadał on na okolice 100-350 roku i wiązał się z bardzo szybkim wzrostem liczby mieszkańców Teotihuacán. W świetle najnowszych ustaleń poświęconych tamtejszej zabudowie okazało się, iż orientacja Piramidy Słońca zdecydowanie nie była przypadkowa. O sprawie poinformowali przedstawiciele Instituto Nacional de Antropología e Historia. 

Autorzy tych badań sugerują, że Piramida Księżyca była wyznacznikiem astronomicznej osi orientacji całego Teotihuacán. W toku analiz naukowcy doszli do wniosku, że wierzchołki są ustawione w kierunku północno-wschodnim, kiedy słońce wschodzi w czasie przesilenia letniego. Z kolei w momencie przesilenia zimowego orientacja ma charakter południowo-zachodni. 

Piramida Księżyca znajduje się na terenie miasta Teotihuacán. To drugi największy taki obiekt w okolicy, ustępujący pod względem wysokości jedynie Piramidzie Słońca

W tym pierwszym scenariuszu, spoglądając ze szczytu piramidy, dostrzeżemy słońce wschodzące nad wulkanem Xihuingo. Ten ostatni służył dawnym mieszkańcom tego miejsca w formie obserwatorium, którego używano w celu kalibracji kalendarza. Kiedy słońce zachodziło, to chowało się za wzgórzem Mannal. Pokazuje to, jak bardzo rozplanowana była zabudowa miasta – a już na pewno najważniejszych jego obiektów.

Czytaj też: Rytualna plansza z Azerbejdżanu liczy tysiące lat. Tajemnicze znalezisko rozpala wyobraźnię

Piramidę Księżyca wykorzystywano między innymi w celu odprawiania rytuałów. Zdaniem archeologów odbywały się tam ceremonie na rzecz Wielkiej Bogini Teotihuacan. Bóstwo to łączono z opieką nad wodą, ziemią i urodzajem. Wysoka na 43 metry Piramida Księżyca ustępuje nieco pod tym względem Piramidzie Słońca, która ma ponad 60 metrów wysokości.