Ważną rolę, jaką zwierzęta mogą odgrywać w budowaniu relacji społecznych, potwierdzają badania przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu Zachodniej Australii i Centrum Żywienia Zwierząt WALTHAM w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej: http://www.focus.pl/sekrety-nauki/o-czym-szczeka-pies-10287
Posiadacze zwierząt łatwiej nawiązują kontakty towarzyskie, szczególnie w najbliższym sąsiedztwie. Około jedna czwarta osób, które poznały się dzięki swoim zwierzętom przyznała, że przynajmniej jedna znajomość, która wynikła z takich spotkań, przerodziła się w przyjaźń. W przypadku właścicieli psów prawdopodobieństwo zawarcia znajomości w sąsiedztwie jest pięć razy wyższe, niż w przypadku właścicieli innych zwierząt, a spacery z psem to jeden z pięciu najlepszych sposobów poznawania nowych ludzi. W czterech miastach, w których badano właścicieli psów okazało się, że znajomości w sąsiedztwie nawiązywano częściej dzięki zwierzętom niż dzięki szkole, do których uczęszczały dzieci uczestników badania czy lokalnym imprezom.
Czytaj więcej: http://www.focus.pl/przyroda/zwierzeta-mowia-ludzkim-glosem-nie-tylko-w-wigilie-10664
„Obecnie zbyt dużą wagę przywiązujemy do ekranów naszych urządzeń mobilnych, nawet podczas spacerów. Spacerując, rozmawiamy przez telefon lub korzystamy z mediów społecznościowych. Zwierzęta, szczególnie psy podczas spacerów, zmuszają nas do opuszczenia tej technologicznej bańki i stwarzają szansę na prawdziwą interakcję międzyludzką, która może prowadzić do nawiązania głębokich przyjaźni” – komentuje główna autorka badań, prof. Lisa Wood z Uniwersytetu Zachodniej Australii.
Badanie składało się z ankiety telefonicznej, w której wzięło udział ponad 2500 losowo wybranych osób w wieku 18 lat lub starszych z czterech miast: Perth (Australia); San Diego w Kalifornii; Portland w Oregonie oraz Nashville w Tennessee (Stany Zjednoczone).
Szczegóły badań przedstawiono w PLOS ONE.
Czytaj więcej: http://www.focus.pl/przyroda/pies-ziewa-po-wlascicielu-ale-nie-po-obcym-9757