Zwrot akcji w sprawie pojawienia się ludzi w Europie. Dowody znaleźli w ekstremalnym środowisku

Wysokogórskie jaskinie zlokalizowane w Pirenejach okazały się skrywać obiekty wskazujące na obecność pierwszych ludzi w tej części Starego Kontynentu. Przeprowadzone analizy doprowadziły naukowców do wniosku, że proces migracji mógł nastąpić zdecydowanie wcześniej niż sądzono.
Zwrot akcji w sprawie pojawienia się ludzi w Europie. Dowody znaleźli w ekstremalnym środowisku

Mówimy bowiem o narzędziach liczących ponad 25 tysięcy lat. Znalezione między innymi w Cova dels Tritons stanowią istotny dowód świadczący o wcześniejszej od zakładanej obecności człowieka w tym regionie. Wyciągnięte wnioski powinny pozwolić na lepsze zrozumienie okoliczności, w jakich nasz gatunek przetrwał w wyjątkowo nieprzyjaznych środowiskach, podczas gdy neandertalczycy wyginęli.

Czytaj też: Ponad 50 pieczęci w jednym miejscu. Archeolodzy identyfikują artefakty sprzed tysięcy lat

Doliny, na terenie których w ostatnim czasie działali badacze, nawet obecnie cechują się wyjątkowo nieprzyjaznymi warunkami. Panowało przekonanie, jakoby zostały one zamieszkane najwcześniej 20 000 lat temu, kiedy Europę pochłonęło zlodowacenie. W świetle najnowszych ustaleń wydaje się natomiast, że przedstawiciele gatunku Homo sapiens występowali tam zdecydowanie wcześniej.

fot. IPHES-CERCA

Jak wyjaśnia Maite Arilla z IPHES-CERCA, ona i jej zespół dotarli do narzędzi wykonanych z lokalnych kamieni. Produkowane tam ostrza w dużym stopniu przypominały te znajdowane na innych stanowiskach, zlokalizowanych bliżej wybrzeża. Naukowcy uznają zgromadzone artefakty za istotne dowody w kontekście ustalania, kiedy pierwsi ludzie pojawili się na tym obszarze.

Dzięki odkryciom dokonanym w jaskiniach położonych w Pirenejach naukowcy zgromadzili dowody na ludzką obecność w tym regionie sięgającą ponad 25 000 lat wstecz

Jak na razie wielką niewiadomą pozostaje to, czy jest mowa o obiektach powiązanych z kulturą oryniacką czy też grawecką. Mimo to ostatnie wieści są naprawdę przełomowe. Wcześniej naukowcy mieli jedynie dowody na obecność dzikiej zwierzyny, między innymi w postaci niedźwiedzi brunatnych oraz lampartów. Tak wczesne zamieszkiwanie tych jaskiń przez przedstawicieli gatunku zajmującego najwyższe miejsce w łańcuchu pokarmowym stanowiło ogromną niespodziankę.

Czytaj też: 200 lat temu ktoś zostawił tam list w butelce. Archeolodzy zidentyfikowali jego autora

Oczywiście nie wydaje się, by inne gatunki, takie jak Homo neanderthalensis, zniknęły z powierzchni Ziemi wyłącznie za sprawą nagłych i poważnych zmian klimatu. Czynników, które doprowadziły do tego wyginięcia, z pewnością było więcej, lecz ekstremalne warunki pogodowe miały w tym istotny udział. Zebrane dowody pozwolą na wyjaśnienie, jak na owe zmiany zareagowali przedstawiciele naszego własnego gatunku.