To za sprawą zapoczątkowanych w XIX wieku prac budowlanych związanych z powstającym tam miastem. Burghead, dawniej będące piktyjską osadą, stanowi więc miejsce z ogromnym archeologicznym potencjałem, choć wiele tamtejszych przedmiotów nie zostanie nigdy znalezionych. Na szczęście taki los nie spotkał pierścienia, na który natknął się poszukiwacz-hobbysta.
Czytaj też: Aż trudno uwierzyć, że nasz kraj zamieszkiwano tak dawno temu. Wyjątkowe odkrycia w Kazimierzy Wielkiej
Analizami tego znaleziska zajmują się teraz przedstawiciele Narodowego Muzeum Szkocji. Badacze mają nadzieję, iż uda im się poznać sekrety Piktów, którzy odegrali istotną rolę w rozwoju tamtejszego osadnictwa, jednocześnie nie pozostawiając po sobie jakichkolwiek źródeł pisanych.
Znaleziony na terenie stanowiska Burghead pierścień może mieć od 1000 do 1500 lat. Jego pochodzenie sięga okresu, w którym ten obszar był zamieszkiwany przez Piktów
Kształtem wspomniany pierścień przypomina latawiec. Na środku zawiera prawdopodobnie minerał w postaci krzemianu o charakterystycznej, ciemnoczerwonej barwie przywodzącej na myśl owoce granatu. Zorganizowane na miejscu wykopaliska były nadzorowane przez naukowców z Uniwersytetu w Aberdeen.
Właśnie z tą uczelnią jest związany John Ralph, choć jego edukacja wyższa nie dotyczyła archeologii. Po przejściu na emeryturę mężczyzna postanowił jednak traktować tę naukę jako hobby. Brał udział w wykopaliskach jako wolontariusz, a jego wysiłki przyniosły wielki sukces. Pokazuje on, że pogłoski o utracie dziedzictwa kulturowego Burghead na skutek prowadzonych tam w XIX wieku działań były nieco przesadzone.
Odkrycie pierścienia miało miejsce ostatniego dnia wykopalisk. Jak zauważają ich uczestnicy, ten niezwykle cenny z perspektywy historii skarb znajdował się pod ziemią przez 1000 do 1500 lat. Wielką niewiadomą pozostaje to, do kogo należał pierścień, jakie było jego przeznaczenie czy też w jakich okolicznościach trafił tam, gdzie został wydobyty.
Ze względu na bardzo niewielką liczbę pierścieni piktyjskich znalezionych w tych okolicach archeolodzy są wyjątkowo podekscytowani ostatnimi wydarzeniami. Poza tym udało się zidentyfikować liczne pozostałości budynków oraz dowody na funkcjonującą na miejscu obróbkę metali. Wszystkie te poszlaki wskazują na istotną rolę Burghead w okresie piktyjskim.
Piktowie zamieszkiwali tereny dzisiejszej Szkocji, a taki termin względem nich został wymyślony przez Rzymian. Nazwa ta odnosiła się do skłonności przedstawicieli tych społeczności do tatuowania swoich ciał. Nie wydaje się, by grupa tych plemion była ze sobą powiązana na podobnej zasadzie, jak współczesne narody. Bardziej prawdopodobny jest scenariusz, w którym poszczególne grupy współpracowały ze sobą pod względem militarnym. Niestety, ze względu na brak źródeł pisanych autorstwa Piktów poznawanie ich sekretów jest wyjątkowo utrudnione.