Ponad 50 pieczęci w jednym miejscu. Archeolodzy identyfikują artefakty sprzed tysięcy lat

Wielkim sukcesem zakończyły się wykopaliska prowadzone na terenie tureckiego Kayalıpınar. Znajdują się tam pozostałości hetyckiego miasta Šamuḫa, które okazały się skrywać kilkadziesiąt pieczęci. 
zdjęcie poglądowe

zdjęcie poglądowe

Powiązane z rodziną królewską przedmioty były wykorzystywane przez wiele różnych osób, między innymi skrybów i duchownych. Jedna z takich pieczęci, przypisana osobie znanej jako Hattusa Runtiya, najprawdopodobniej należała do księcia. Tytuł, jakim go mianowano, można przetłumaczyć jako Obrońca Hattusy, czyli dawnej stolicy państwa Hetytów.

Czytaj też:  200 lat temu ktoś zostawił tam list w butelce. Archeolodzy zidentyfikowali jego autora

Poza tym archeolodzy zidentyfikowali szereg innych pieczęci. Na przykład ta należąca do człowieka o imieniu Pihaya, była wykorzystywana przez skrybę służącego królowej Puduhepie. Z kolei osoba tytułowana mianem Arma Tarupasani pełniła rolę sługi Boga Księżyca. Jak widać, bogactwo tytułów oraz funkcji sprawowanych przez mieszkańców tego miasta było naprawdę ogromne. 

Samo miasto w pewnym momencie pełniło bardzo istotną rolę. Początkowo niewielkich rozmiarów osada, z czasem przekształciła się w ważny ośrodek handlowy. Taką funkcję zaczęło pełnić w XVIII wieku p.n.e. Jak wyjaśnia Çiğdem Maner, który kierował ostatnimi wykopaliskami, działania jego zespołu mające miejsce na przestrzeni ostatnich dwóch lat dostarczyły ważnych informacji. Wynika z nich, że tamtejsze osadnictwo było nieprzerwane od epoki paleolitu aż do okresu seldżuckiego.

Prowadzone na przestrzeni ostatnich dwóch lat wykopaliska poświęcone ruinom miasta Šamuḫa doprowadziły do odnalezienia ponad 50 pieczęci związanych z rodziną królewską

O rozległej historii tego miejsca świadczą także struktury, do których dotarli uczestnicy wykopalisk. Pochodzenie tych obiektów sięga czasów asyryjskich kolonii handlowych, okresu hetyckiego, rzymskiego i bizantyjskiego. Dzięki wydobytym pieczęciom naukowcy mają natomiast nadzieję lepiej zrozumieć historię rodziny królewskiej oraz aspektów związanych z jej funkcjonowaniem. 

Czytaj też: To jedna z największych prehistorycznych osad znanych nauce. Leży w sercu Europy

Owe pieczęcie miały konkretne funkcje i były stosowane na co dzień. Za ich pośrednictwem ​​uwierzytelniano dokumenty związane z ekonomią i administracją. Część z nich należała do książąt powiązanych z rodziną królewską na przykład poprzez aranżowane małżeństwa. Jak podsumowują archeolodzy, zebrane informacje zdradzają nieznane dotychczas aspekty królewskiego pochodzenia Hetytów oraz przypominają o ważnej funkcji pełnionej przez to miasto w okresie hetyckim.