Ludzkość ma problem, jakiego się nie spodziewasz. Piaskowy kryzys jest wyjątkowo realny

Piasek nie wydaje się towarem deficytowym, ale może być przyczyną poważnego kryzysu. Jego wydobycie jest prowadzone na tak ogromną skalę, że naukowcy apelują o podjęcie działań, które pozwoliłyby na uregulowanie całego procederu.
Ludzkość ma problem, jakiego się nie spodziewasz. Piaskowy kryzys jest wyjątkowo realny

Tempo wydobycia piasku jest obecnie wyższe niż kiedykolwiek w historii ludzkości. W związku z tym niekoniecznie musimy znaleźć się w obliczu scenariusza, w którym zacznie go brakować. Problem leży jednak gdzie indziej: odnosi się do eksploatacji ekosystemów, w których znajdują się tego typu zasoby.

Czytaj też: Dziwaczna dziura z Alaski wymyka się logice. Ten obiekt zadziwia swoim wyglądem

Ekolodzy wymieniają argumenty przemawiające za koniecznością wprowadzenia regulacji. Te obejmują chociażby niszczenie siedlisk, spadek różnorodności biologicznej czy też wzrost podatności ekosystemów na konsekwencje zmian klimatu. Zdaniem badaczy trzeba podjąć odpowiednie kroki, zanim na jakąkolwiek reakcję będzie za późno.

Publikacja opisująca ten problem trafiła na łamy One Earth. Jej autorzy apelują o zwrócenie uwagi na konsekwencje szkód środowiskowych wywołanych wydobyciem piasku. Ten, wraz ze żwirem, stanowi najbardziej eksploatowany materiał na naszej planecie. Oczywiście nie powinno to dziwić, wszak piasek wykorzystuje się w budownictwie czy produkcji szkła, dlatego towarzyszy nam dosłownie na każdym kroku.

Autorzy nowych badań przekonują, że konieczne jest wprowadzenie regulacji dotyczących wydobycia piasku. Ma ono bardzo negatywne konsekwencje dla środowiska

Jego wydobycie jest przy tym łatwe i relatywnie tanie, dlatego nie dziwi, iż prowadzi się je na całym świecie i to na gigantyczną skalę. Co ciekawe, o ile pierwsze miejsce w kontekście eksploatacji obszarów przybrzeżnych przypada rybołówstwu, tak drugie jest związane właśnie z pogłębianiem tych obszarów na skutek wydobycia piasku. Napędza to zjawisko erozji wybrzeża, prowadzi do niszczenia siedlisk, a nawet rozprzestrzeniania gatunków inwazyjnych.

Czytaj też: Metaliczne serce Ziemi zmienia swój kształt. Pod naszymi stopami dzieje się coś dziwnego

Lista negatywnych konsekwencji tego procederu jest zdecydowanie dłuższa, niż można byłoby zakładać. Być może o problemie nie mówi się często ze względu na fakt, że piasku jest… po prostu dużo. Jego rola w funkcjonowaniu ekosystemów może być przez to pomijana, a kolejne badania pokazują, iż jest ona naprawdę istotna. Z tego względu ich autorzy przekonują, iż konieczne będzie natychmiastowe wprowadzenie odpowiednich ograniczeń.

Aleksander KowalA
Napisane przez

Aleksander Kowal

Pierwsze kroki w dziennikarstwie internetowym stawiałem ponad 10 lat temu, choć moja wyższa edukacja pokierowała mnie w stronę studiów językowych w dziedzinie romanistyki, a także studiów pedagogicznych. Zajmuję się m.in. kosmosem oraz nowymi technologiami, lecz postaram się również dzielić artykułami dot. historii czy archeologii.